
Bland kalla matlådor och dammvippor
KARLSKOGA: Anhörig- och äldredag på Folkets hus
Dammvippor tillverkade av strutsfjädrar blandat med matlådor och allehanda information. Under några timmar på eftermiddagen i går öppnade Karlskoga kommun tillsammans med föreningar dörrarna till Källar´n och Teatersalongen i Folkets hus.
– Jag tittar runt här i montrarna och pratar med folk. En gång i tiden satt jag i socialen och det är alltid roligt att se förändringar, säger Eivor Eliasson.
För underhållningen denna dag stod Qvartetten, Per Jakobsson och Thomas Sönnerstam som vi annars är vana att se i revysammanhang.
Siw Philipson berättar att det är sjunde året som arrangemanget genomförs.
Kalla matlådor
Ann-Mari Pettersson som är verksamhetschef på kost och städ berättar att i dag kör man dagligen ut drygt 164 kalla matlådor till Karlskogabor.
– En del tycker att kalla matlådor är bra och andra vill hellre ha varma, men vi har bara kalla matlådor nu, säger Ann-Mari Pettersson.
Men Ann-Mari Pettersson tycker att det är en bra hjälp att få en matlåda när man kanske inte orkar med matlagningen.
Personliga assistenter
Déserée Norman är verksamhetschef på handikappomsorgen och har tillsammans med Anette Lundberg och Monica Johansson, båda handläggare, information vid sitt bord om hur man går till väga för att få en personlig assistent.
– Idag finns ett 70-tal personliga assistenter, säger Déserée Norman, och förklarar vad en personlig assistent är. Det kan till exempel vara en i familjen som blir assistent till en närstående för trygghetens skull.
Under ett par timmar pågick mässan i Källarn och sedan flyttade man upp sig till Teatersalongen där Mikael Andersson, killen utan armar och ben, föreläste om Tankens kraft – att göra det omöjliga möjligt.































































