Kammarmusik i Alfred Nobels Björkborn

KARLSKOGA: Två Jenny Lind-stipendiater på samma scen

Pianisten Nigar Dadascheva återkommer på söndag till Karlskoga för ännu en konsert. Denna gång tillsammans med mezzosopranen Josefine Andersson och de båda Jenny Lind-stipendiaterna ska bjuda på kammarmusik i Alfred Nobels Björkborn.
Publicerad: 2012-10-05 14:28

Nigar Dadascheva inledde Karlskoga konsertförenings vårsäsong när hon i februari, tillsammans med Bekhbat Tsagaanchuluun, cello, och Nicole Landenthin, fiol, bjöd på en bejublad konsert i Österledskyrkan. Den gången ville applåderna aldrig ta slut.

Söndag 7 oktober ackompanjerar hon mezzosopranen Josefine Andersson och båda är Jenny Lind-stipendiater. Nigar Dadascheva fick Jenny Linds ackompanjatörsstipendium 2011 medan Josefine Andersson utsågs till Jenny Lind-stipendiat i år.

De båda lär känna varandra rätt väl vid det här laget eftersom de tidigare i år genomfört en rad konserter under turnéer i USA och Sverige.

Konserten äger rum i Alfred Nobels Björkborn vilket innebär att det enbart finns plats för ett 70-tal personer innan salen är fullsatt.

Söndagens konsert är också inledning på ett nytt samarbete mellan Karlskoga konsertförening och Nobelmuseet där initiativet kom från museet.

Christer Franklin, som tillsammans med Hans Johansson är verksamhetsledare för Nobelmuseet, tog kontakt med konsertföreningen och frågade om det fanns intresse att bjuda på kammarmusik i herrgården.

Nigar Dadascheva och Josefine Andersson är först ut och nästa konsert infaller dagen före julafton och går dessa båda konserter bra kan man anta att samarbetet är etablerat.

Benny Abrahamsson
0586-72 13 35
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Odlar du egna kryddor?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se