Lammgryta på menyn
DEGERFORS: Skolorna inledde Framtidsveckan med närproducerat kött
Foto: Anna-Stina Tallmyren [Förstora]
Foto: Anna-Stina Tallmyren [Förstora]
Under Framtidsveckan satsar man alltså på att servera närproducerat lammkött inom både skola, förskola och äldreomsorg i Degerfors. Igår var det skolornas tur och det rådde nog delade meningar om lammgrytan. Många av eleverna i Parkskolans matsal valde att inte ens smaka, utan gick förbi lammgrytan och tog vegetarisk lasagne i stället medan andra tog köttbullar.
En som vågade provsmaka var Patrik Almqvist, som dessutom tyckte att det var gott.
– Men jag fick skära bort lite fett som liksom var inuti köttet, säger Patrik och gott tyckte även några av hans kompisar att det var.
– Det var godare än jag trodde det skulle vara, men annars äter jag nästan bara lammkött för jag är muslim. Så jag gillar det, säger Dado Custovic som därmed gav även skolkökets tillagning godkänt.
En som säger sig älska lammkött är Malin Jansson, som backar med en andra portion.
– Lamm tror jag kommer alltmer för det är klimatsmart, säger kökschef Linda Dagerbäck.
Klimatsmart
Madelene Lagerlöf, verksamhetschef för kostenheten vid folkhälsoförvaltningen Karlskoga-Degerfors, betonar också det klimatsmarta livsmedlet:
– Äta lamm på hösten är särskilt klimatsmart då lammen har haft möjlighet att beta ute och därmed kunnat bidra till den biologiska mångfalden, säger hon i en skrivelse ut till verksamheterna.
140 kilo lammkött hade tillagats för att serveras på skolorna under fredagen. Huruvida det blir en återkommande rätt eller inte vågar inte Linda Dagerbäck svara på.
– Det brukar ta tre gånger innan en ny maträtt går hem och det handlar till stor del om osäkerhet, en del vågar inte ens provsmaka, säger kökschef Linda Dagerbäck och fortsätter:
– Sen finns det maträtter som vi plockat bort för att de inte gått hem, bland annat vissa soppor samt laxpanetter.
Inga brickor
Ett annat klimatsmart grepp i skolmatsalarna är att brickorna plockats bort, för enligt Linda Dagerbäck och Linda Larsson, skolrestaurangen, så minskar det matsvinnet och dessutom energiförbrukningen vid diskning. Dessutom minskar det köerna både vid maten och vid diskinlämningen.
– Men det råder lite delade meningar om det här med brickor eller inte, så det ska utvärderas då det gått en tid, säger Dagerbäck.




































































