Ifrågasatt bonus även 2012
KARLSKOGA
Frågan är dock om bonussystemet på Kemab överlever ett år till. Under debatten i fullmäktige är kritiken omfattande och fullmäktige beslutar att bolagsstyrelsen nästa år måste samråda med kommunstyrelsen innan beslut om bonusar fattas.
Dessutom får ledningskontoret i uppdrag att göra en kartläggning av personalförmåner i kommunkoncernen. Det är inte minst den frågan att alla andra som har kommunen som arbetsgivare inte får del av något bonussystem, som tas upp av kritikerna.
Inte populärt
Den som är mest utsatt i debatten är Vänsterpartiets Christer Eklind som i egenskap av ledamot suttit med i Kemabs styrelse och godkänt bonussystemet. Det är också så det benämns av Kemab även om Eklind själv föredrar att kalla det för ett vinstdelningssystem. Han säger att han vet att det hela inte är särskilt populärt i hans eget parti, men att han stöder systemet därför att det har haft och fortfarande har stor betydelse för Kemabs resultat.
– Systemet ger en arbetsgemenskap på företaget och det ställs stora krav på planering av arbetet. Dessutom var det en del av räddningen när Kemab längre tillbaka var i kris. Det var en del av lösningen att rädda ett sjunkande skepp, förklarar Christer Eklind.
En annan fråga
Såväl Ola Karlsson (M) som Lars Hultkranz (FP) undrar vilken kategori anställda inom kommunen som inte är beroende av god arbetsgemenskap och om det inte ställs stora krav på planering även inom vården, skolan och förskolan.
Christer Eklind håller med.
– Jag är överens med er. Personalen inom skolan och vården gör ett gediget arbete och borde premieras fast på ett annat sätt. Det är en annan fråga, säger han.
Får mothugg
Hans beskrivning av att just bonussystemet var en starkt bidragande orsak till att Kemabskutan vändes på rätt köl en gång i tiden får mothugg av Leif Fredriksson (SPI) som själv var med då som anställd.
– Som jag minns det berodde vändningen på att Fortum kom in med sin kompetens, att ledningen byttes ut och att man minskade personalkostnaderna, säger han.
Hur som helst lever Kemabs bonussystem vidare ett tag till. Frågan är hur länge. Det andra kommunala bolaget Hyresbostäder klarar sig ju bra utan bonusar enligt deras styrelseordförande Rolf Lindberg (S).






























































