Sätt färg på fötterna

DEGERFORS: Körsbärsröda färgen i ropet i höst

En rolig höst med mycket färg på skorna och pumpsen är tillbaka.
– Roligt med lite färg som piggar upp, säger Gun-Britt Berger på Sko-Hjalmar i Degerfors.
Publicerad: 2012-09-27 10:18
LÄS OCKSÅ:
En körsbärsröd snörstövel. 1.175:-
Foto: Bengt Björk
 [Förstora] 
Svart känga med kraftig sula och klack från Caprice. 899:-
Foto: Bengt Björk
 [Förstora] 
Körsbärsröd färg på pumpsen är höstens färg. 329:-
Foto: Bengt Björk
 [Förstora] 
Konjaksbrun stövlett från Caprice med detaljer. 1.195:-
Foto: Bengt Björk
 [Förstora] 
Ljusbrun snörkänga till herrar från Ten Points. 1.095:-
Foto: Bengt Björk
 [Förstora] 
Svart boots . 1.400:-
Foto: Bengt Björk
 [Förstora] 
En snörkänga modell lägre i mörkbrun färg från Rock Port. 1.300:-
Foto: Bengt Björk
 [Förstora] 

Modet på skor har varit lite tråkigt några år om man ser till färgen. Den svarta, grå och bruna färgen har varit utmärkande men nu ser det ut att ha vänt.

– Rött är inne och då den körsbärsröda färgen som vi ser både på kängor och skor.

Bekvämt mode

Enligt Gun-Britt Berger är det också ett bekvämt mode i höst och vinter om man ser till att inte skor och stövlar har spetsiga tår.

– Det är övervägande runda tår i höst.

Det roligaste av allt tycker Gun-Britt är att pumpsen är tillbaka, nu med en liten lätt platåsula som gör att klacken inte känns allt för hög.

Vi har ju skor med bra läst och det tycker jag är a och o när man köper skor.

Hur ser modet ut för herrarna?

– Herrmodet är fortfarande lite mörkt, inte så mycket färg på herrarnas skor i höst alltså. Det är svart, ljust brunt och mörkt brunt som gäller. Snörkängor finns för herrarna också och det finns även grövre sportigare modeller som är fina att promenera i, menar Gun-Britt Berger.

Det är med andra stilrena skor, inte så mycket detaljer mer än snörning, men framför allt så sätter vi färg på fötterna i höst och vinter.

Ellinor Isaksson
0586-72 13 41
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag kommer arbete- och ekonomibilagan, som består av två delar – totalt 48 sidor.

– Som vanligt på torsdagar dukar papperstidningen upp med mat och dryck. I dag får du tips om hur du sätter piff på sommarrätterna med lite rökt fisk.

– Nöjessidan bjuder på livsfilosofi à la Dunderklumpen.

– Karlstadsliv har besökt Jäveröns nya café. Där är det inte mer än ett stenkast från jord till bord.

Webbfrågan
Besöker du loppisar?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se