Dags ta rygg på Örebro?
Paneldebatt: Alla måste hjälpas åt att bygga ett starkare varumärke
Foto: Bengt Björk [Förstora]
Ett av problemen som aktualiseras under debatten är det faktum att Karlskoga och Degerfors tillhör Örebro län men ligger i östra Värmland. Det här innebär en splittrad bild av tillhörighet och viss förvirring hos de som arbetar för en positiv utveckling.
”Regnstänk”
Viken riktning väljer man och arbetar alla åt samma håll? Ena stunden tänker man Värmland, nästa stund är det Möckelnregionen för sig och ibland riktas blicken österut.
– När det regnar i Örebro stänker det på Kumla. Så säger man i Kumla. Örebro väntas växa med 15 000 invånare under de närmaste åren och det kanske vore smart för Karlskoga att ta rygg på Örebro, funderar Anna Ragén på Örebro universitet.
Förvirring
Hon framhåller att vi tillhör Örebro län administrativt och att det är via Örebro som det kan komma stöd både ekonomiskt och på annat sätt.
– I Örebro upplever man förvirring och undrar om vi inte vill vara med. Vi måste välja väg, menar Anna Ragén.
I panelen finns bland annat Niklas Jälevik som är informationschef på Örebro universitet. Han framhåller vikten av att ha koll på riktningen och att vara överens.
Enighet
– Grunden för allt varumärkesbyggande bygger på att man enas om riktningen och vilka värderingar man har och sedan håller fast vid dem. Man måste våga stå för det man har och inte bara lyfta fram det unika, menar han.
Mia Spendrup som är vd för Loka Brunn berättar att man där jobbat i fyra år för att förändra varumärket till något mer positivt. Ledordet är ”bäst på service” och en metod har varit att samla alla som arbetar och gå igenom vad det är man vill och hur man ska jobba.
Utnyttja Nobel
– Det är ett arbete där vi måste vara tydliga och ett arbete som aldrig tar slut. Bästa service och lönsamhet är våra ledord, annars kan vi inte vara kvar här ute, säger hon.
Spendrups råd till Karlskoga är annars att i ännu högre grad utnyttja den unika kopplingen till Alfred Nobel.
Kommunens medverkande, kommunstyrelsens ordförande Niina Laitila och kommunikationschefen Ylva Elofsson, framhåller vikten av att alla hjälps åt att bygga Karlskogas varumärke.
– Vi på kommunen kan inte göra det själva. Alla som berörs måste hjälpas åt, näringsliv och alla som bor här, framhåller de.
Näringslivsbolag
Laitila påpekar vidare att Kilsbergen inte är samma gräns som den en gång varit, men att man måste få medborgarna med sig på färdriktningen.
– Det är också därför vi startat projektet med medborgardialog. Jag tror vi kan få bättre förståelse för de beslut som fattas om fler medborgare deltar i processen, säger Niina Laitila.
Nytt är också tankar på ett kommunalt näringslivsbolag och flera av debattörerna efterlyser bättre kommunikation mellan kommunen och näringslivet. En av dem är Tina Bäckelin på Transcom:
– Jag tror båda parter skulle vinna mer på samverkan, men vi måste också få en inbjudan från kommunen och en dialog. Hur ser det ut hos er? Vad behöver ni? Vad kan vi hjälpa till med?
Våga vara stolt
Moderator för paneldebatten är Booforsens vd Camilla Petersen och hon menar avslutningsvis att en nyckel för att bygga ett varumärke är att man vågar vara stolt över det man har och förmedlar det ut.
– Det är ett gemensamt ansvar. Och så behövs det lite jävlar anamma också, säger hon. Underförstått att det är något som deltagarna gärna får ta med sig i det fortsatta arbetet.



































































