Träffades i unga år i parken

KARLSKOGA: Birgitta och Ola Seiver firar diamantbröllop i dag

Idag är det 60 år sedan Birgitta och Ola Seiver gifte sig. Sigurd Bergström var vigselpräst.
– Åren de bara går, säger Birgitta.
– Ja, det var på parken vi träffades, säger Ola.

Diamantbröllop (vinjett)

Publicerad: 2012-09-13 07:30 | Uppdaterad: 2012-09-14 09:55
Birgitta och Ola Seiver firar i dag sin 60-åriga bröllopsdag. De träffades som unga tonåringar under en kväll i parken och sedan dess har de hållit samman och fått två söner – Jan och Henrik.
Foto: Ellinor Isaksson
 [Förstora] 
13 september 1952 vigdes Birgitta och Ola Seiver i en av prästbostäderna som fortfarande finns kvar, men som bostäder, vid Bregårdsskolan. Sigvard Bergström var Birgittas konfirmationspräst och det var även han som vigde paret Seiver.
Foto: Pontus Andersson
 [Förstora] 

Diamantbröllopsparet är båda karlskogingar. Birgitta, eller Gittan som hon ofta får heta, växte upp på Grönfeldtsudden, Ola kom från Stackfallet och redan som tonåringar cyklade man till Folkets park för att roa sig och dansa. Gittan berättar att på den tiden fick man köpa dansbiljetter.

– Men du var ingen dansant kille du, säger Gittan och nickar mot Ola.

Det riktiga klicket kom när Gittan och hennes kompis Kerstin Gillberg klev in och skulle sätta sig vid stora scenen.

– Jag kände att jag hade ett par ögon på mig och sedan dess har vi varit ihop, säger Gittan.

Unga föräldrar

Det skiljer ett halvår i ålder mellan Gittan och Ola.

– Vi blir 79 år nu, säger Gittan som är yngst av dem båda.

I unga år blev de föräldrar. 1950 på julafton föddes sonen Jan och 1956 kom Henrik.

– Nu har vi fyra barnbarn och sex barnbarns barn, säger Gittan.

– Den 12 augusti 1950 förlovade vi oss och 13 september 1952 gifte vi oss, men jag fick skriva till kungs för att få gifta mig. Så var det på den tiden. Det behövde inte Gittan för hon hade åldern inne, säger Ola.

Ingen brudklänning

– När vi fick Jan var vi unga och fick bo hemma hos Olas mamma i Stackfallet – i ett av rummen, säger Gittan.

De hade heller inget stort och uppmärksammat bröllop, de närmaste fanns med.

– Eftersom vi hade barn fick jag inte ha någon brudklänning. Jag hade en ljusblå brudklänning som var hemmasydd och ett strassband i håret. Ola hade vit fluga och svart klädsel. Jag kommer inte ihåg om jag hade någon brudbukett, jo kanske att det var några nejlikor, säger Gittan.

Vann pengar

Under några år delade de bostad med Olas mamma i Stackfallet fram till att man vann pengar på tipset 1956.

– Ola spelade på stryktipset och vi vann pengar till insatsen på en lägenhet och till lite möbler. Det var lyckan, menar Gittan.

– Jag spelar fotfarande på samma tipsrad men den har inte gett några större vinster hittills, säger Ola.

Man köpte sig en lägenhet på Vindarnas väg för 5 000 kronor och så blev det lite pengar över till att köpa möbler för.

– Det var en liten tvåa men där bodde vi med våra två söner Jan och Henrik. Man bodde trångt på den tiden och det gick väl bra, säger Gittan.

Sedan dess har man flyttat några gånger inom Karlskoga och också bott 22 år i hus på Svartviksvägen och nu sedan 1997 bor man på Bangatan. Ett fint sommartorp har man ägt mellan Finnerödja och Hova men det är sålt.

Farmor var dagmamma

– Det fanns ju inga dagmammor på den tiden när vi jobbade i Bofors så det blev farmor som fick vara vår dagmamma till pojkarna. Jag började 1948 på budcentralen i Bofors och jobbade mig upp till sekreterare på försäljningen. När jag fyllde 60 år fick jag ett fint erbjudande från företaget som gjorde att jag kunde gå hem, berättar Gittan.

– Det var 1994 som jag gick hem. I unga år arbetade jag också hos Arvid Johanssons bosättningsaffär i centrala Karlskoga och hos Ekmans i Bråten.

Försäkringsman

Ola han började sin bana på inköp i Bofors samtidigt som han körde ut dagstidningar och läste till försäkringsman. Under många har Ola arbetat som försäkringsman som också har inneburit att han haft uppdrag åt polisen bland annat.

– 1968 blev jag erbjuden att starta upp Sparbankernas försäkringsbyrå och blev kontorschef och mäklare i många kommuner i länet och det var där som min son Henrik kom in i bilden, säger Ola.

Ola berättar att han fanns även med när Seivers husaffär startades upp, en mäklarbyrå som gick omkull så småningom.

– Det blev lite för mycket för Henrik som hade flera affärer på gång under den tiden, säger Ola.

En tid efter alla försäkringsuppdrag och mäklarjobb ägnade Ola och Åke Håkansson, i dag avliden, mycket tid åt ATP och äldrevården i länet.

– Vi startade upp SPI i länet, säger Ola, som numera sitter i styrelsen för Kristdemokraterna som distriktsombud och även där tar upp viktiga frågor som tillexempel om äldrevården.

Hur håller man ett 60-årigt förhållande vid liv?

– Vi har hållit sams för det mesta under alla åren och nu vilar vi en timma varje eftermiddag, säger Gittan med glimten i ögonvrån.

– Ja, vi har haft en och annan sjukdom i familjen också. Det har varit kämpigt men jag tror att det är det som också gjort oss så sammansvetsade, säger Ola.

– Fira vår dag ska vi göra med en resa framöver tillsammans med barnen, säger Ola.

Ellinor Isaksson
0586-72 13 41
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Skulle du vilja lära dig mandarin, världens största språk?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se