"Kan bli en årlig tradition"

KARLSKOGA: En egen otkoberfest

En oktoberfest i äkta München-stil planeras i Karlskoga. Och som originalet så äger den rum i september, närmare bestämt den 28-29, då vädret förhoppningsvis är mildare.
Publicerad: 2012-08-31 09:30
Sandra Sånebo berättar att torget kommer att förvandlas till ett mini-München under den sista helgen i september.
Foto: Lilyana Thorsager
 [Förstora] 

Det är Sandra Sånebo på restaurangen Gastro som berättar om den nya satsningen, som hon hoppas kan bli en årlig folkfest.

– Vi ska ha ett uppvärmt tält på torget med barer, typisk mat och musik. Det blir lokala band som spelar och vi kommer att ha typiska oktoberfest-klänningar och lederhosen för killarna.

De band som kommer att underhålla under tvådagars-festen är Led belly brothers, Herr Anderssons kapell, Tina G och Kung ful.

– Det blir väldigt blandad musik, rockigt och med drag.

Sandra Sånebo berättar att hon länge funderat på det här arrangemanget och att hon tror att staden behöver något nytt.

– Efter att Putte i parken flyttade så var det många som tyckte att det blev tomt. Därför vill vi anordna den här festen, så att det händer något igen.

Denna folkfest riktar sig dock mer till en vuxen publik. Med alkoholserveringen kommer en 18-årsgräns.

– I början av kvällen kan yngre ungdomar vara med men sedan passar det sig inte.

Sandra Sånebo berättar att årets arrangemang är lite av ett test. Om festen lyckas har hon större planer för kommande år.

– Centrum behöver lyftas fram och Karlskoga är en bra stad. Det ska bli jättekul och jag hoppas att hela staden kan leva upp.

Lilyana Thorsager
054-19 90 00
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag kommer arbete- och ekonomibilagan, som består av två delar – totalt 48 sidor.

– Som vanligt på torsdagar dukar papperstidningen upp med mat och dryck. I dag får du tips om hur du sätter piff på sommarrätterna med lite rökt fisk.

– Nöjessidan bjuder på livsfilosofi à la Dunderklumpen.

– Karlstadsliv har besökt Jäveröns nya café. Där är det inte mer än ett stenkast från jord till bord.

Webbfrågan
Besöker du loppisar?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se