
Manga och fritt broderi i fokus
KARLSKOGA: Hundraårsfirande hos Arbetarnas bildningsförbund, ABF
– Vi har öppet till två så vi hoppas att fler kommer, säger Carina Israelsson, ansvarig i Karlskoga.
Foto: Ellinor Isaksson [Förstora]
Foto: Ellinor Isaksson [Förstora]
Visningar och prova-på-aktiviteter var det hos 100-åringen ABF i lördags. Kaffet var påsatt och kakorna uppdukade i lokalen i Rosa huset.
I flera rum pågick aktiviteter av sådant som man i vanliga fall håller kurser i.
I ett av rummen satt Karlskogatjejen Linda Andersson med sitt Manga-måleri – om man får kalla det för måleri.
– Det är frikonst, en Japansk tecknarstil som sätter fokus på uttryck, säger Linda Andersson, och visar färgstarka bilder på kvinnor som hon först tecknat och sedan målat i glada färger.
Linda berättar att hon för inte så länge sedan var på Sveriges största Manga-evenemang i Linköping.
Manga-cirkel
Nu kommer kanske även Karlskogaborna kunna lära sig tekniken genom Linda Andersson som funderar på att starta en kurs.
Bredvid Linda sitter Eva Jonsson och Solveig Olsson och syr.
– Vi broderar fritt, svarar Solveig Olsson ganska snabbt.
De båda kvinnorna tillhör en kamratcirkel som funnits i cirka fem år.
– I fritt broderi är inget rätt eller fel det är bara att låta fantasin spela, säger Solveig Olsson.
Sommarupplevelser
Ett tema i cirkeln har varit sommarupplevelser och då har Eva Jonsson återgett semestern i Grekland.
– När vi öluffade där, säger Eva Jonsson och visar sin kudde med minnena sydda på.
Eva Jonsson har just börjat sy ett vänskapskort. Tre små rosa rosor är allt som hunnits med när tidningen hälsar på.
– Det blev inte som jag tänkte för jag har glömt bort stygnen, säger Eva.
Hela ABF-lokalen sjöd av liv denna dag. Det hörs dragspelsmusik från ett av rummen och Carina Israelsson vinkar glatt.
– Jag har anmält mig, säger Degerforsbon Olof Back, som till vardags spelar pianodragspel hemma men tycker att det kunde vara både socialt och kul att prova på ett knappdragspel också.
Det är Joakim Brink som tänker starta en cirkel framöver om det blir nog med anmälningar.



































































