Bil körde in i vägräcke

KARLSKOGA

(UPPDATERAD) En personbilsförare körde på tisdagen av vägen och in i ett vägräcke sedan han väjt för ett vildsvin som kom upp på vägen. Mannen klagade på smärtor i rygg och nacke och fördes i ambulans till lasarettet.
Publicerad: 2012-08-21 13:06 | Uppdaterad: 2012-08-21 15:34
Bilföraren väjde för ett vildsvin och körde in på en stickväg efter länsväg 243 och hamnade då i ett stålräcke och ett mindre träd. Mannen klagade på smärtor i rygg och nacke.
Foto: Bengt Björk
 [Förstora] 
Olycksbilen hade kört in i ett vägräcke.
Foto: Bergslagens räddningstjänst
 [Förstora] 

Det var vid 11.15-tiden på tisdagen som Räddningstjänst, polis och ambulans larmades till en singelolycka i Karåsbacken på länsväg 243. Bilisten kom norrifrån och strax före kurvan i Karåsbacken kom det upp ett större vildsvin på vägen. Föraren av personbilen väjde och svängde in på en stickväg och hamnade då i stålstaketet och ett mindre träd. Mannen klagade på smärtor i rygg och nacke.

– Mannen var vid medvetande och har berättat att han väjde för ett vildsvin, säger en av poliserna på plats.

Vilka skador mannen ådrog sig vid olyckan fanns inga uppgifter om på Karlskoga lasarett.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Webbfrågan
Ska du se/såg du Eurovision song contest på lördag kväll?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se