
Lyckad avslutning på Mumblingsveckan
KARLSKOGA: En perfekt final vid det gamla vattenhjulet
– Det har varit en väldigt lyckad vecka, konstaterar Marie.
Tomas Bergström som är en av deltagarna i kursen förklarar att han är en genuin nybörjare och att det är jättekul med akvarellmålning.
– När man sitter så här blir man helt fri från störande tankar och man ser omgivningen på ett annat sätt, förklarar han.
Upplevelser
Marie Johansson Gadde säger att man gått ner lite i ambition och att man bara bjudit på basutbudet visa dagar under veckan. Ändå är det väl över 1000 besökare som räknats in och det är innan helgens besökare. Kanske kan man trots allt komma upp i fjolårets siffror då det var drygt 1500 besökare.
Tanken är ju inte att det här ska vara ett stort publikt arrangemang utan vi uppskattar också möjligheten till lugn och stillhet som också kan ge människor som kommer hit en upplevelse, säger hon.
Lekar från förr
Flera höjdpunkter har det dock bjudits på under vecka och onsdagens hantverksdag var en av dem. Samma dag ifjol lockade 284 besökare och i år kom hela 446 bara den dagen.
– Jag måste nämna det lyckade arrangemanget för barnen den dagen med temat Så lekte barn förr. Det var ett 20-tal barn som gjorde styltor, spelade kula och lekte loss så det stod härligt till. Det inslaget kommer vi definitivt att fortsätta med nästa år, säger Marie.
Fler sinnen
Avsikten med veckan är ju att lyfta fram den här delen av Karlskoga och att grunden till områdets karaktär lades redan på mitten av 1600-talet när man började ta tillvara vattenkraften.
– Det var här det började och då passar det också bra att avsluta akvarellkursen här, menar Marie som tycker just akvarell är perfekt om man vill sitta ute och måla.
– Det är enkelt bara man förbereder sig ordentligt och så får man med fler sinnen när man hör vattnet, känner dofterna och ser ljuset och detaljerna i det man har framför sig.



































































