Hårdträning inför Revy-SM
KARLSKOGA
Foto: Roger Gleisner [Förstora]
Foto: Roger Gleisner [Förstora]
Revy-SM, som i år arrangeras av föreningen Gôrskôj, drar officiellt i gång på fredag klockan 15.45 med en parad som börjar vid Katrinedalsskolan och fortsätter upp till torget där en invigningsceremoni kommer att ske. Deltagarna började trots det redan att anlända igår och repetitioner och förberedelser är nu i full gång på Nya Folkets Hus i Karlskoga.
Revy-SM
Revy-SM är en årlig tävling som anordnas av LIS, eller Lokalrevyer i Sverige. Under året får revyföreningar från hela landet skicka in olika nummer där sedan ett antal väljs ut. Dessa utvalda har nu samlats i Karlskoga för att tävla i olika kategorier som Bästa dans, Bästa sång och musik, Bästa monolog och så vidare.
Föreställning
På fredag klockan 19.00 kommer en föreställning som är öppen för allmänheten att hållas med alla de nummer som ska delta. Förutom detta kommer även två workshops att vara öppna för allmänheten i år.
– Vi vill öppna lite av aktiviteterna för att involvera hela Karlskoga i arrangemanget. Den ena workshoppen handlar om hur man gör en bra revy och hålls av mig och Kent Nilsson från Arlövsrevyn som är en riktigt stor profil i revysamhället i Skåne. Den andra är till minne av Stig Ernst Söderkvist och hålls utav Mats Eklund och Maths Lundholm. Den kommer att handla om hur typiska Stig-nummer ser ut, berättar Christer.
Tävlar i sång
Karlskoga och Gôrskôj har stått för tävlingen en gång tidigare, då år 2005, och tyckte det var oerhört roligt. När de sedan fick förfrågan om de ville göra det i år igen tackade de då självklart ja. Från Karlskoga är i år ett nummer med i tävlingen och det är ett sångnummer.
– Vi har varit med många gånger tidigare och då oftast med dansnummer. Arrangörerna för Revy-SM får själva välja i vilken kategori de vill tävla, därför ville vi göra något lite annorlunda i år och då blev det sång, berättar Christer.


































































