Hammarömässan öppnar för kontakter
HAMMARÖ: Premiär för nätverksmässa
– Det känns jätteroligt och efterlängtat, säger Jacob Lund på Närverket.
Foto: Anna Sims [Förstora]
Grunden till Hammarömässan lades egentligen redan i mars. Det var du Jacob Lund drog i gång Närverket Hammarö, ett nätverk med lunchträff varje tisdag för ett ökat samarbete mellan företag, föreningar och kommun som skulle kunna leda till en ökad tillväxt och trivsel.
– Allt har gått väldigt fort, men det har varit lapp på luckan alla möten, så det verkar ha varit efterlängtat. Då så många kreativa människor möttes kom en mässa upp till diskussion och för bara en månad sedan bestämde vi oss för att ha en, säger Jacob Lund, initiativtagare till Närverket och eldsjäl till Hammarömässan.
Stort tryck
Hammarömässan är öppen för alla yrkesverksamma i företag, föreningar, organisationer och kommuner. Trycket från både stor och liten var stort.
– Totalt 70 utställare har vi nu och vi har fått utöka till hela Skoghalls Folkets hus, både uppe och nere. Jag skulle kalla det för en drömmix med stora dragplåster för att upptäcka de små, och de kommer från hela länet vilket är väldigt kul, säger Jacob Lund.
Några exempel är Kinnarps, Selma Spa, Visit Karlstad, NWT, Karlstads universitet till konstnärer och musiker som Lena Linderholm och Mattias von Wachenfeldt.
– Öppenhet är ledordet, det är fri entré, vi har en öppen scen för den som vill spela eller framföra något, säger Jacob Lund.
Medarrangör
Förutom Närverket är Skoghalls folkets hus, Hammarö kommun och Hammarönytt medarrangörer till mässan.
– Det finns ett rekord att slå och det är 1 300 perosoer i folkets hus samtidigt. Det ska vi väl klara, säger Magnus Moberg, föreståndare på folkets hus.
Hammarömässan äger rum i Skoghalls folkets hus på tisdag den 23 oktober mellan 13-19. Restaurangen är öppen till 20.






































































