VAR HÄNDE DET?
Hagfors | Hela kartan

Skaderisker vid skola

EKSHÄRAD: Brister i arbetsmiljön efter flytt av elever

Lärarförbundets huvudskyddsombud har lämnat en lista med 20 punkter med arbetsmiljöbrister och skaderisker vid Kyrkhedens skola i Ekshärad som bör åtgärdas snarast.
Publicerad: 2012-10-02 07:30

Det är efter sommarens flytt av förskolan Myran till Kyrkhedens skola som huvudskyddsombudet besökt förskolan, fritids och år F-3 för att på plats bilda sig en uppfattning om arbetsmiljöns beskaffenhet.

– Tiden för flytten har varit otillräcklig och utformningen av både ute- och innemiljön har inte varit tillfredsställande på många sätt. Trots att personalen påpekat ett stort antal brister finns fortfarande mycket kvar att göra, konstaterar Bengt Nyman i sin skrivelse till kommunen.

Vassa kanter

Listan med 20 punkter omfattar bland annat trasiga stuprör där eleverna kan fastna och riva sönder sina kläder eller skada sig på de vassa kanter som finns. Golvet i en av lekstugorna är trasigt, med ett stort hål där eleverna kan ramla ner och skada sig.

Vid förskolan saknas klämskydd på samtliga dörrar och i utemiljön finns flera riskmoment som bör åtgärdas, enligt anmälan. Bland annat är klämrisken stor vid grindarna och i skarven mellan det gamla och nya staketet finns ett mellanrum där barnen kan sticka in huvudet under och fastna.

Rostiga spikar

När det gäller lekutrustningen vill Nyman att rostiga spikar som sticker upp på den gamla ekan åtgärdas snarast, att skicket på den gamla gungställningen undersöks samt att det görs något åt de ojämnheter som finns i markytan.

– Vi plockar av efter hand men det har gått långsammare än vi önskat, säger rektor Anders Thörne och hänvisar till att flytten av Myran blev dyrare än beräknat vilket bland annat innebär att en del som måste göras blir klart i år medan annat får vänta till nästa år.

Det innebär att man från skolans sida fått sätta upp en prioriteringslista där det farligaste åtgärdats först.

– Det har funnits en viss tågordning där vi satt de mindre först. Och en del av det som är på huvudskyddsombudets lista är åtgärdat men vi hade önskat att allt skulle vara klart, säger Thörne.

Peter Nilsson
0563-79 10 62
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag kommer arbete- och ekonomibilagan, som består av två delar – totalt 48 sidor.

– Som vanligt på torsdagar dukar papperstidningen upp med mat och dryck. I dag får du tips om hur du sätter piff på sommarrätterna med lite rökt fisk.

– Nöjessidan bjuder på livsfilosofi à la Dunderklumpen.

– Karlstadsliv har besökt Jäveröns nya café. Där är det inte mer än ett stenkast från jord till bord.

Webbfrågan
Skulle du vilja lära dig mandarin, världens största språk?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se