VAR HÄNDE DET?
Hagfors | Hela kartan
Vad Greta Olsson tycker om, när karlar frågar är potatismos, wienerkorv och juice. I alla fall i musikens värld och i en låt som hon sjöng tillsammans med Monica Z på Fasching.
Vad Greta Olsson tycker om, när karlar frågar är "potatismos, wienerkorv och juice". I alla fall i musikens värld och i en låt som hon sjöng tillsammans med Monica Z på Fasching. Foto: Peter Nilsson

Hyllningskonsert till en jazzdrottning

HAGFORS: Ett axplock ur en bred repertoar

Lördagens minneskonsert till hyllning av Monica Zetterlund blev en uppskattad kavalkad ur jazzdrottningens breda repertoar.
Publicerad: 2012-09-24 13:26
Jazzen ligger Emma Eriksson varmt om hjärtat, något som publiken fick njuta av.
Foto: Peter Nilsson
 [Förstora] 
Lena Petersson med band bjöd på tolv låtar ur Monica Zetterlunds repertoar. I förgrunden några av Monicas scenkläder.
Foto: Peter Nilsson
 [Förstora] 
En mäktig version av Värmlandsvisan levererades av Emma Eriksson och Lena Petersson, ackompanjerade av Lars Nilsson på gitarr och Hans Nilsson.
Foto: Peter Nilsson
 [Förstora] 
Bröderna Nilsson från Mjönäs; Kenneth och Lars i aktion.
Foto: Peter Nilsson
 [Förstora] 
Beppe Wackelin är född och uppvuxen i Ransäter.
Foto: Peter Nilsson
 [Förstora] 

Först ut på scenen var Monicas kusins barnbarn Emma Eriksson som ackompanjerad av Conny Söderström bjöd på fyra låtar, bland annat egna tolkningar av ”Som ett andetag” och Georgia on my mind”. Conny hade dessutom ett eget nummer; ”Var blev ni av”.

När Emmas mormor Greta Olsson kom upp ”som en överraskning”, som konferencier Leif Andersson sa, passade hon på att ha kvar honom på scenen när hon på sitt speciella vis förklarade vad hon tycker om; potatismos, wienerkorv och juice.

– Den låten sjöng Monica och jag på Fasching 1995, förklarade Greta sitt inledningsnummer som följdes av jazzklassiker som ”But beautiful” och Wish you love”.

Som vanligt var Greta uppbackad av Tore Linusson på piano och Björn Steneros på gitarr, två musiker som följer och kompletterar Gretas röst på ett förnämligt sätt.

Även Lena Petersson från Falkenberg omgav sig av eminenta musiker, en kvartett med värmländsk anknytning. Bakom trummorna satt Beppe Wackelin som är född och uppvuxen i Ransäter. I Munkfors hade han spelat tillsammans med bröderna Kenneth och Lars Nilsson från Mjönäs i Ave Lundells storband (se där ytterligare en koppling till Monica Z som sjöng i nämnda band i början av sin karriär).

På senare tid har de sammanstrålat igen i ett storband på västkusten där Lena Petersson även fångat upp en annan Nilsson med anknytning till Munkforsbygden; pianisten Hans som jobbat på Geijerskolan i Ransäter.

Sedan förra sommaren turnerar Lena Petersson med en repertoar med enbart Monica Zetterlundlåtar och nu var alltså turen kommen till Monicas hemstad Hagfors, till själva minneskonserten i anslutning till hennes 75-årsdag.

– Det är minsann inte lätt att välja sånger ur hennes breda repertoar, sa Lena som tackade för den stora äran att få komma till Hagfors.

Lena Petersson bjöd publiken på tolv låtar, varav två extranummer som en stående publik klappade fram.

Som avslutning sjöng Emma Eriksson och Lena Petersson en mäktig version av Värmlandsvisan.

Peter Nilsson
0563-79 10 62
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Ska du se/såg du Eurovision song contest på lördag kväll?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se