Väg stängdes av vid garagebrand
ARVIKA
Orsaken var att man befarade att det fanns gasflaskor i garaget och att det därmed förelåg en explosionsrisk.
Av den anledningen valde räddningstjänsten att med hjälp av polisen stänga av ett område på 300 meter kring fastigheten. Det innebar att väg 668 mellan Strand och Fjöle söder om Arvika också fick spärras av för trafik. Från korsningen på länsväg 175 fram till Björndalen samt sträckan från andra hållet fram till Strand stängdes vägen av helt under någon timme på eftermiddagen.
Vid 15.45 var dock branden i stort sett släkt. Då hade man också fått information om att det inte förelåg någon explosionsrisk eftersom det inte fanns gasflaskor i garaget och vägen kunde öppnas för trafik igen.
Vid en närmre kontroll visade det sig att ett förråd på tomten hade brutits upp och genomsökts.
– Det gör att vi inte kan utesluta att det inte också varit inbrott i garaget, säger Jan-Åke Sjöström, vakthavande befäl på Värmlandspolisen.
Garaget blev totalförstört i branden.









































































