
"Vi delar på ansvaret och riskerna"
VÄRMSKOG: Nio mil långt nät klart senare i höst
– Vi har valt en lösning som heter partnering där vi och entreprenören delar på ansvar och risker, säger Värmskog fibers ordförande Dag Hallén.
Det var för knappt två år sedan som fiberföreningen startades. Tanken var då att starta upp ett nät för de 100 som bodde närmast skolan i Liljenäs. Men projektet växte.
– Det är ju viktigt att hela Värmskog får möjligheten att kunna skaffa snabbt bredband och därför har vi hört av oss till nästan alla de närmare 700 fastighetsägare som finns i bygden. Och så här långt har cirka 280 av dem sagt ja till koppla in sig på fibernätet, säger Dag Hallén.
Föreningen har lagt ner väldigt mycket arbete för att få så många som möjligt att nappa på erbjudandet och i början av maj inleddes grävarbetena för det nio mil långa nätet.
– Vi har valt en entreprenadform som kallas partnering där vi och entreprenören delar på ansvar och risker. Det innebär samtidigt att vi hjälps åt för att hitta de bästa lösningarna.
Har stor frihet
– Fördelen är att vi under projektets gång kan bestämma vem som ska göra vad och att vi på så sätt spara tid och pengar. Allt behöver inte vara helt färdigt innan man sätter i gång som i ett traditionellt projekt, säger Dag Hallén.
När allt är klart äger föreningen sitt nät, det vill säga både kanalisation och fiber och kan själva bestämma över det. Nätet är byggt för 1 gigabit, men det kan uppgraderas vid behov.
”Väldigt engagemang”
Infrateks avdelningschef Stefan Sillén är imponerad över fiberföreningens arbete.
– Det krävs ett väldigt engagemang för att ro i land ett sådant projekt och det har man verkligen visat för sin bygd. Och det är första gången partnering genomförs i bredbandssammanhang i Värmland.
9 miljoner kronor kostar det nya fibernätet och av det får Värmskog fiber cirka 3,5 miljoner kronor i stöd från länsstyrelsen och Post- och telestyrelsen.
– Vi landsbygdsbor får ta ett allt större ansvar för bland annat skola, barnomsorg och infrastruktur. Men det svetsar samtidigt samman oss, säger Värmskogs hembygdsförenings ordförande Sigurd Bengtsson som även är lanthandlare i Degerbyn.







































































