Det blir en folkomröstning
GRUMS: 1 044 namnunderskrifter lämnades in
Foto: Helena Karlsson [Förstora]
Tidigare i sommar tog kommunfullmäktige i Grums det kontroversiella beslutet att Skruvstads och Slottsbrons skolor samt Södra skolan från nästa år ska bli renodlade förskolor och lågstadieskolor. Fyror och femmor ska undervisas på Jättestenskolan, kommunens högstadieskola, där sexorna redan går.
Beslutet drevs igenom av socialdemokraterna, som har egen majoritet, och motiverades med pedagogiska skäl.
Beslutet har inte accepterats av föräldragrupperna i Skruvstad eller Slottsbron som i stället vill att sexorna flyttas tillbaka till bygdeskolorna. Det har också antytts att en del föräldrar skulle låta sina barn gå i Kil eller Karlstad om skolbeslutet drivs igenom.
1 044 namn
Under sommaren har föräldragrupperna samlat in namn till stöd för kravet på en folkomröstning om bygdeskolornas framtid. Och på torsdagens eftermiddag lämnades listor med 1044 namn in. Ett 30-tal namn hade dessförinnan tagits bort eftersom de inte säkert kunde identifieras.
Det här betyder också att det faktiskt blir en folkomröstning, precis som i Sunne.
För att det ska bli en folkomröstning måste förslaget stödjas av minst tio procent av kommunens röstberättigade. De 1 044 namnen uppfyller det kravet med stor råge.
Kan inte avvisas
Kommunfullmäktige kan visserligen avvisa förslaget men då krävs två tredjedels majoritet. Men eftersom både de borgerliga partierna och Miljöpartiet har ställt sig bakom förslaget om folkomröstning går det inte att få ihop två tredjedels majoritet emot.
Folkomröstningen är dock inte beslutande utan bara rådgivande. Det betyder att det i slutänden ändå är den vanliga politiska majoriteten som bestämmer hur de kommunala skolorna i Grums ska organiseras.









































































