
Här sorteras flera tusen laxar och öringar
FORSHAGA: Svårt se skillnad på lax i avelsstationen
Nu har man tagit i bruk en ny laxtrappa som underlättar hanteringen av laxen, samtidigt som en kamera övervakar laxens väg in i stationen.
Hanteringen av lax och öring i stationen har alltså till en del digitaliserats.
Foto: Mikael Lindblom [Förstora]
Foto: Mikael Lindblom [Förstora]
Foto: Mikael Lindblom [Förstora]
Foto: Mikael Lindblom [Förstora]
Foto: Mikael Lindblom [Förstora]
Här hanterar man alltså sex stammar av lax och öring, nämligen både vild och odlad Klarälvslax och -öring, samt odlad Gullspångslax och -öring.
De vilda Gullspångslaxarna och -öringarna får sköts sig själva i Gullspångsälven.
Kan vara omöjligt
För ett otränat öga är det svårt, i bland omöjligt att se skillnaden på lax och lax.
– Det är svårt även för oss som har jobbat med det här i många år, säger John Kuljunlahti, som har jobbat med Fotums avelsfiske i sex år.
De olika fiskarna måste skiljas åt, så att de inte blandas genetiskt med varandra i den fortsatta hanteringen. Och det är här i Forshaga som fisken sorteras. En del av Klarälvsfiskarna ska transporteras upp till Edsforsen i norra Värmland så att de kan reproducera sig i älven där.
En del får stanna kvar
En del av Klarälvsfiskarna och Gullspångsfiskarna får stanna kvar i Forshaga till hösten, då de kläms på rom som befruktas, innan rommen körs till Gammelkroppa där rommen kläcks och ynglen föds upp för utsättning i älven. När de är utvandringsmogna smolt söker de sig ut i Vänern, och växer sig stora till sportfiskarnas glädje.
Den odlade fisken i Forshaga är märkt på olika sätt genom klippning av bukfena och/eller en fettfena strax framför fiskens stjärt.
Den fisk som fångas i avelsstationen ska sorteras, en del ska transporteras uppströms älven, andra ska sparas för avel. Sorteringen går så till att fisken i en stor bassäng håvas över till ett tråg som hissas upp till ett långsmalt kar där personalen bestämmer art, kön och längd.
Sportfiskares byte
En hel del fisk förs över till den tankbil som kör fiskarna till Edsforsen, och några sätts försiktigt ut i förvaringsbassängen. Den fisk som blir över sätts ut uppströms kraftverket för att bli sportfiskares byte i Forshaga.
Avelsstationens nya laxtrappa är bra både för fisken och personalen. Fisken blir mindre stressad eftersom de nu själva kan simma direkt till fångstbassängen.
Under den resans gång filmas de, och därmed kan personalen lätt avgöra vad för slags fisk som finns i röret.









































































