2016-12-08 09:12

2016-12-08 09:12

Framgångar för Filipstad

TAEKWONDO: Svenska cupen och Gripen cup

Det fanns flera anledningar att le för Filipstads taekwondoklubb när Svenska cupen 3 och sidotävlingen Gripen cup i Malmö summerades.

Nio medaljer blev Filipstads taekwondoklubbs facit när den avslutande tredje omgången av Svenska cupen, samt sidotävlingen Gripen cup hade avslutats.

– Det var riktigt roligt, det är fruktansvärt hårt motstånd, det är bara konstatera att det är så. Det är stora klubbar vi möter med helt andra förutsättningar, säger tränaren Tom Rosö.

– Vi har sagt att den här terminen ska tas som en testtermin för att se vart vi står och hur det fungerar för oss, och med facit i hand nu så, lilla Filipstad är med och slåss på kartan varje gång.

Filipstadsmedaljer Svenska cupen, Poomsae: Uronus Rabani, silver (U11 dam, avancerad). Kamp: Julia Nyqvist, brons (U 14, dam).

Filipstadsmedaljer Gripen cup, Poomsae: Rasmus Strand (U17 herr, nybörjare), Emilia Starborg, guld (U17 dam, nybörjare), Maksalina Sharapova, silver (U11 dam, nybörjare). Kamp: Kristoffer Kyvelöf, silver (U30 +87kg, herr), Robin Nordin, silver (U12, herr), Viktor Berggren, brons (U12, herr), Ivan Sandewall, (brons U14 herr).

Nio medaljer blev Filipstads taekwondoklubbs facit när den avslutande tredje omgången av Svenska cupen, samt sidotävlingen Gripen cup hade avslutats.

– Det var riktigt roligt, det är fruktansvärt hårt motstånd, det är bara konstatera att det är så. Det är stora klubbar vi möter med helt andra förutsättningar, säger tränaren Tom Rosö.

– Vi har sagt att den här terminen ska tas som en testtermin för att se vart vi står och hur det fungerar för oss, och med facit i hand nu så, lilla Filipstad är med och slåss på kartan varje gång.

Filipstadsmedaljer Svenska cupen, Poomsae: Uronus Rabani, silver (U11 dam, avancerad). Kamp: Julia Nyqvist, brons (U 14, dam).

Filipstadsmedaljer Gripen cup, Poomsae: Rasmus Strand (U17 herr, nybörjare), Emilia Starborg, guld (U17 dam, nybörjare), Maksalina Sharapova, silver (U11 dam, nybörjare). Kamp: Kristoffer Kyvelöf, silver (U30 +87kg, herr), Robin Nordin, silver (U12, herr), Viktor Berggren, brons (U12, herr), Ivan Sandewall, (brons U14 herr).

  • Mattias Karlsson