2016-09-01 14:05

2016-09-01 14:05

GIF uppe på kvalplats

FOTBOLL: Grythyttan-Vrestorp 2–0

Den starka höstformen fortsätter för Grythyttan, nu har laget för första gången den här säsongen kravlat sig upp över det nedersta sträcket.

Efter förlusten mot IFK Örebro senast, hittade Grythyttan snabbt tillbaka till sitt nyfunna vinnande koncept igen, det vill säga en fotboll med defensiv utgångspunkt.

Matchen mot Vrestorp blev ett ställningskrig under den första halvleken, innan Linus Johansson gav hemmalaget ledningen i den 36:e minuten.

– Det var inte direkt något av lagen som tog initiativet, var det något lag som skapade lägen så var det väl Vrestorp i den första halvleken. Men vi lyckades få in ett riktigt grismål på en hörna innan paus, de rensade bollen på en av våra spelare och in i mål, säger Kristian Jämsä, som tillsammans med ordföranden Kaj Nässén coachat laget sedan sommaruppehållet.

Inför den andra halvleken var det ett Grythyttan med gott självförtroende som kom ut till spel.

– Vi känner att flytet är med oss och att det är något att spinna vidare på, och vi går in med inställningen att fortsätta som vi har gjort de senaste matcherna där vi fokuserat på försvarsspelet och försöka ta tillvara på de anfall vi skapar, berättar Jämsä.

Den andra halvleken beskriver Jämsä som en mer böljande sådan, där Vrestorp gick för ett kvitteringsmål, vilket också öppnade ytor för Grythyttan åt motsatt riktning med ett mål som följd

– Vi fortsätter att mala, och till slut ger det utdelning i en kontring.

Sätter defensiven

Grythyttans andra målskytt i matchen blev Joel Nilsson, målet fastställde slutresultatet till 2–0, vilket betyder att Grythyttan nu hållit nollan i tre av lagets fyra senaste matcher.

– Vi har alltid haft ett bra försvarsspel, och det är därifrån vi har börjat bygga ifrån. Och det var väl där det inte riktigt klickade med vår tidigare tränare (Jan Karlström), han ville spela mer offensivt. Tidigare säsonger har vi varit ett mer defensivt lag som har levt på försvarsspelet, förklarar Kristian Jämsä, skillnaderna mot vårsäsongen då Grythyttan släppte in betydligt fler mål i matcherna.

Tack vare segern tog sig GIF upp på tolfteplats, vilket innebär kvalspel för överlevnad i division 4. Fem omgångar återstår.

Efter förlusten mot IFK Örebro senast, hittade Grythyttan snabbt tillbaka till sitt nyfunna vinnande koncept igen, det vill säga en fotboll med defensiv utgångspunkt.

Matchen mot Vrestorp blev ett ställningskrig under den första halvleken, innan Linus Johansson gav hemmalaget ledningen i den 36:e minuten.

– Det var inte direkt något av lagen som tog initiativet, var det något lag som skapade lägen så var det väl Vrestorp i den första halvleken. Men vi lyckades få in ett riktigt grismål på en hörna innan paus, de rensade bollen på en av våra spelare och in i mål, säger Kristian Jämsä, som tillsammans med ordföranden Kaj Nässén coachat laget sedan sommaruppehållet.

Inför den andra halvleken var det ett Grythyttan med gott självförtroende som kom ut till spel.

– Vi känner att flytet är med oss och att det är något att spinna vidare på, och vi går in med inställningen att fortsätta som vi har gjort de senaste matcherna där vi fokuserat på försvarsspelet och försöka ta tillvara på de anfall vi skapar, berättar Jämsä.

Den andra halvleken beskriver Jämsä som en mer böljande sådan, där Vrestorp gick för ett kvitteringsmål, vilket också öppnade ytor för Grythyttan åt motsatt riktning med ett mål som följd

– Vi fortsätter att mala, och till slut ger det utdelning i en kontring.

Sätter defensiven

Grythyttans andra målskytt i matchen blev Joel Nilsson, målet fastställde slutresultatet till 2–0, vilket betyder att Grythyttan nu hållit nollan i tre av lagets fyra senaste matcher.

– Vi har alltid haft ett bra försvarsspel, och det är därifrån vi har börjat bygga ifrån. Och det var väl där det inte riktigt klickade med vår tidigare tränare (Jan Karlström), han ville spela mer offensivt. Tidigare säsonger har vi varit ett mer defensivt lag som har levt på försvarsspelet, förklarar Kristian Jämsä, skillnaderna mot vårsäsongen då Grythyttan släppte in betydligt fler mål i matcherna.

Tack vare segern tog sig GIF upp på tolfteplats, vilket innebär kvalspel för överlevnad i division 4. Fem omgångar återstår.

  • Mattias Karlsson