2016-07-29 06:00

2016-07-29 06:00

Två klubbar lägger ner sina A-lag

INNEBANDY: Dåligt med folk ligger bakom tunga beslut

Filipstads kommun blir till kommande säsong två herrlag fattigare på seniorsidan.
Både Nykroppa och Lesjöfors har tvingats avvika från seriespel.

Fjolåret var en jobbig säsong för Lesjöfors, både ekonomiskt som sportsligt.

Laget slutade sist i division 4 med bara sex inspelade poäng på 18 matcher, och tvingades dessutom gå ut på sociala medier för att be om ekonomiskt stöd - något som också FT uppmärksammade i december förra året.

Till nästa säsong har Lesjöfors avstått till att anmäla ett lag.

– Det var bara två spelare som hade intresse för att spela i A-laget, så vi tar en paus nu så får vi se vad som händer längre fram, kommenterar Lesjöfors ordförande Anders Andersson.

Beskedet att klubben nu lägger ner sin A-lagsverksamhet tills vidare kom inte som någon större överraskning.

– Det kändes efter den säsongen som vi hade att det var på väg att bli så, det var svårt att få ihop folk till matcherna och vi fick ta in folk som aldrig hade spelat förut i vissa matcher. Det skulle till något radikalt för att vi skulle ha fortsatt, förklarar Andersson.

Inte heller Nykroppa, som tillhörde division 5 den gångna säsongen, finns med när innebandyserierna startar upp igen i höst. Laget har liksom Lesjöfors en jobbig säsong att se tillbaka på. Sportsligt gick det trögt även där, med nio poäng på 20 matcher gav en plats i bottenskiktet av tabellen.

Fortsätter hoppas

FT har inte kunnat nå klubbens ordförande Ulf Stjernberg för en kommentar, eftersom han befinner sig på semester i utlandet. Mats Jansson, spelande tränare, berättar att det ligger flera faktorer bakom beslutet.

– Det var av lite olika anledningar, vi har haft brist på folk som kan hjälpa till vid våra matcher, sen har vi ingen tränare heller eftersom jag har sagt ifrån mig det. Det är grymt tråkigt att vi inte orkar hålla igång nu i vinter, men jag tror Nykroppa kommer att ha ett lag igen om några år.

Beslutet i Nykroppa innebär att det inte kommer finnas några lag överhuvudtaget kommande säsong som representerar klubben.

I Lesjöfors däremot kommer innebandymatcher att spelas fortsättningsvis också.

– Vi har ett flicklag och ett pojklag anmälda, berättar Anders Andersson, som också vill tro på att A-laget kommer återupptas igen i framtiden.

– Det hoppas man ju alltid, och vi har några killar som håller på och växer upp som är med och spelar när vi har lite ”föräldradribbling”.

Fjolåret var en jobbig säsong för Lesjöfors, både ekonomiskt som sportsligt.

Laget slutade sist i division 4 med bara sex inspelade poäng på 18 matcher, och tvingades dessutom gå ut på sociala medier för att be om ekonomiskt stöd - något som också FT uppmärksammade i december förra året.

Till nästa säsong har Lesjöfors avstått till att anmäla ett lag.

– Det var bara två spelare som hade intresse för att spela i A-laget, så vi tar en paus nu så får vi se vad som händer längre fram, kommenterar Lesjöfors ordförande Anders Andersson.

Beskedet att klubben nu lägger ner sin A-lagsverksamhet tills vidare kom inte som någon större överraskning.

– Det kändes efter den säsongen som vi hade att det var på väg att bli så, det var svårt att få ihop folk till matcherna och vi fick ta in folk som aldrig hade spelat förut i vissa matcher. Det skulle till något radikalt för att vi skulle ha fortsatt, förklarar Andersson.

Inte heller Nykroppa, som tillhörde division 5 den gångna säsongen, finns med när innebandyserierna startar upp igen i höst. Laget har liksom Lesjöfors en jobbig säsong att se tillbaka på. Sportsligt gick det trögt även där, med nio poäng på 20 matcher gav en plats i bottenskiktet av tabellen.

Fortsätter hoppas

FT har inte kunnat nå klubbens ordförande Ulf Stjernberg för en kommentar, eftersom han befinner sig på semester i utlandet. Mats Jansson, spelande tränare, berättar att det ligger flera faktorer bakom beslutet.

– Det var av lite olika anledningar, vi har haft brist på folk som kan hjälpa till vid våra matcher, sen har vi ingen tränare heller eftersom jag har sagt ifrån mig det. Det är grymt tråkigt att vi inte orkar hålla igång nu i vinter, men jag tror Nykroppa kommer att ha ett lag igen om några år.

Beslutet i Nykroppa innebär att det inte kommer finnas några lag överhuvudtaget kommande säsong som representerar klubben.

I Lesjöfors däremot kommer innebandymatcher att spelas fortsättningsvis också.

– Vi har ett flicklag och ett pojklag anmälda, berättar Anders Andersson, som också vill tro på att A-laget kommer återupptas igen i framtiden.

– Det hoppas man ju alltid, och vi har några killar som håller på och växer upp som är med och spelar när vi har lite ”föräldradribbling”.

  • Mattias Karlsson