Skolan redo att flytta ut från gamla byggnaden
NYKROPPA: Bollen är passad vidare
Det beslutade barn- och utbildningsnämnden under tisdagens sammanträde.
Patrik Fornander (M), tycker dock att nämnden hade kunnat avvakta med ett sådant beslut i väntan på ett besked om det kommer att byggas ett tillagningskök i Nykroppa eller inte.
Kommunstyrelsen hade begärt ett yttrande av barn- och utbildningsnämnden angående Nykroppa skolas gamla byggnad, detta för att få klarhet i om grundskolan hade möjlighet att lämna fastigheten. Syftet är att kommunens fastighetsenhet ska kunna utreda vidare om den gamla byggnaden, som anses vara väldigt energi- och underhållskrävande samt otillgänglig för personer med olika funktionshinder, har någon framtid.
Efter en diskussion med många meningsskiljaktigheter kunde barn- och utbildningsnämnden besluta om att lämna ett yttrande.
– Vi beslutade efter vår diskussion att vi godkänner en flytt av verksamheten i Nykroppa gamla skola till den nyare skolbyggnaden. I beslutet ingår också att den yttre miljön ska iordningställas skyndsamt och att det arbetet ska ske i en dialog med förskolan och skolan, säger barn- och utbildningsnämndens ordförande Torbjörn Parling (S).
Och tillägger:
– Och det är så långt som vi är överens, säger han.
Tilläggsyrkandet föll
Nämndens andre vice ordförande, Patrik Fornander (M), tyckte att det var direkt onödigt att ta ett sådant beslut redan i tisdags.
– Jag kom med ett tilläggsyrkande men det föll. Jag tycker att vi borde vänta in den kostutredning som nu görs av kommunen innan en eventuell byggnation kan göras. Jag vill veta om det kommer att bli ett tillagningskök i Nykroppa och jag vill även se att det tas fram fler alternativ till ombyggnad för nämnden att kunna ta ställning till, säger han.
Som han ser det finns det en risk för att kommunen kommer att inleda byggprojekt på skolan vid två olika tillfällen, förutsatt att det skulle tas ett beslut om ett tillagningskök i Nykroppa, och att det i så fall skulle kunna störa eleverna och personalen under en längre tid än vad som är nödvändigt.
– Jag vill inte att vi ska bygga någonting två gånger. En kostutredning ligger just nu i pipelinen och möjligheten är stor att den visar att det ska byggas att tillagningskök – därmed skulle vi få ytterligare en tillbyggnad. Sen gillar jag inte att bara ha ett förslag att ta ställning till, jag vill alltid ha flera olika alternativ att fundera mellan, säger han.
Pengar sparas
Torbjörn Parling ser dock en nytta med att lämna ett yttrande redan nu.
– Genom att göra på det här viset kommer vi att spara 500 000 kronor (i energikostnader, reds anm) per år. Det är angeläget att vi startar arbetet nu och frågan om ett nytt kök kommer att tas separat längre fram. Och det kan ta ett till två år innan den nya kostutredningen blir klar – och tar det två år kommer vi att spara en miljon kronor på att ha satt i gång arbetet redan nu, säger han.
Barn- och utbildningsnämnden har med sitt yttrande till kommunstyrelsen och teknikutskottet släppt frågan för den här gången.
– Ja, nu ligger inte bollen hos oss längre, säger Torbjörn Parling.






























































