800 protesterar mot 55 vindkraftverk i skogen

FILIPSTAD: Motståndet växer mot Bergvik Skogs planer

Motståndet i Filipstad mot Bergvik Skogs planer på att bygga ett 50-tal 220 meter höga vindkraftverk på skogshöjderna i kommunen växer.
På tisdagen hade mer än 800 personer skrivit på namnlistor mot projekten.
Publicerad: 2012-09-25 18:45 | Uppdaterad: 2012-09-26 16:50
LÄS OCKSÅ:

Bergvik Skog presenterade sina planer för filipstadsborna och för kommunen i mitten av juni.

Därefter har motståndet växt och organiseras nu av Intresseföreningen för Grävlingkullarna med omnejd.

– Bergvik Skog har ritat in ett 25 kilometer långt område längs kommungränsen, de täcke in alla höjder mellan sjöarna Yngen, Faxen och Torrvarpen, säger föreningens företrädare Harald Treviranus.

– Placeringen är olämplig, området är omgivet av Natura 2000-områden, en ytvattentäkt och Lokadalen och Grythyttan med höga natur- och kulturvärden.

– Just de här områdena attraherar turister och lockar folk att flytta hit. Bygger man på höjderna kommer verken att dominera omgivningarna, som dessutom är tätt bebyggda.

– Kommunen har i sin vindplan pekat ut tre områden som lämpliga för vindkraft, men det här ligger utanför de områdena.

Öppet brev

Nu skriver föreningen ett öppet brev till kommunen där politikerna uppmanas att be Bergvik Skog att avstå från sina planer, eftersom opinionen mot dem är så stor bland allmänhet, och bland en del politiker.

På torsdag tas frågan upp som informationsärende på fullmäktiges möte där föreningen kommer att agera.

– Vår förhoppning är att det blir debatt, att politikerna tar intryck av det och redan nu säger till Bergvik Skog att de inte bör gå vidare med en ansökan.

Bergvik Skog har angett två områden där de vill bygga vindkraftverk, ett i norr strax norr om Liljendal som de kallar Fjällrämmen. Området ligger delvis inom område som kommunen utpekat som lämpligt för vindkraft.

Varken eller

Det andra området kallas Grävlingkullarna, och ligger i område som kommunen anger som ”övriga områden”, alltså vare sig olämpligt eller lämpligt för vindkraft.

– De områden som vi har pekat ut är undersökningsområden, säger Björn Risby vid Bergvik Skog. Det är inte nödvändigtvis detsamma som de områden vi kommer att söka tillstånd för. Vi undersöker nu var vi vill bygga verken.

Han säger att bolaget tänker sig som flest ungefär 25 verk i Fjällrämmen och ett 30-tal i Grävlingkullarna.

Verken blir i så fall på tre eller fyra MW meden totalhöjd på 200-220 meter.

– Processen är lång, det kan dröja 4-5 år innan vi bygger.

Ola Bjärnek
054-19 97 18
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Fakta
Många positiva till vindkraften

Bergvik Skog har låtit Demoskop undersöka opinionen för eller emot vindkraftplanerna i Filipstad. Den visar att 50 procent av Filipstadsborna är positiva till planerna, och 14 procent negativa.

Mest positiva till projekten är de i åldersgruppen 50-64 år, där 57 procent är positiva.

601 slumpvis utvalda personer tillfrågades. En tredjedel har inte tagit ställning.

Bergvik Skog har gjort hemsidor för respektive område med adresserna vindkraft.begvikskog.se/projekt/gravlingkullarna respektive fjallrammen.

Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
På lördagar är papperstidningen alltid extra tjock. I dagens Helg-bilaga bland annat:

– Arkitektur: Bor du i ett kulturhus?

– Träna: Måste man äta proteiner?

– Resor: Chefredaktör'n bland ruiner

– Djur & natur: Skogens färggrannaste fågel

Webbfrågan
Vad saknar du mest på och i Vänern?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se