Nils är galen i cykling
CYKEL
Nils Granberg tog en sväng ut på E18 när han cyklade från Stockholm till Filipstad och orsakade, tja, viss uppståndelse.
Foto: Lena Richardson [Förstora]
Foto: Lena Richardson [Förstora]
”Det cyklar en dåre i hockeyhjälm på E18 – kör försiktigt förbi honom”.
Så löd varningen från Trafikradion en eftermiddag i veckan och nog var det lite tokigt att cykla på E18.
Det tycker ”dåren” själv också.
– Jag kände mig jävligt galen. Speciellt när det kom en skåpbil. Då hade jag cyklat fem sex kilometer och jag blev stoppad av en skåpbil som stannade. Ut hoppade en liten gullig tjockis och sa att ”det du håller på med är helt tokigt, det här går inte och bara så du vet så är du med i radion”. Då fick jag skjuts av dem ut till gamla Enköpingsvägen.
Idén att köra ut på Europavägen kom i trakten kring Västerås, när han tröttnade på att det var dålig väg där han skulle cykla. Iklädd sin gula hockeyhjälm (!) som enda skydd trampade han resolut ut bland bilar och lastbilar.
– Jag kände mig som en verklig miljökrigare. Jag tog en dödlig risk om jag hade blivit påkörd, säger han och tillägger att han inser att den gamla hjälmen mest får ses som symbolisk.
Men var du inte rädd, när långtradarna dånade förbi?
– Jag är aldrig rädd. Jag är så fokuserad.
Däremot vill han inte rekommendera andra att göra likadant – även om han i princip gärna framhåller cykling som ett miljövänligt transportmedel.
– Jag försöker inspirera människor i att miljön är oerhört viktig. Men att jag cyklar 40 mil betyder inte att någon annan ska cykla 40 mil. Det kan betyda att de ska göra något annat bra i stället.
På torsdagskvällen kom han fram till Filipstad. På fredagen, när FT träffade honom, hade han lite svårt att sitta på cykelsadeln men humöret var gott. Planen var att cykla de sista 2,9 milen hem till Motjärnshyttan under dagen.
Men tillbaka till Stockholm, då blir det inte pedaler och nya äventyr på väg – då tar han tåget.



































































