Hon hjälper unga entreprenörer
FILIPSTAD: "Kan vara svårt att veta vart man ska vända sig"
– Det finns så mycket bra idéer där ute!
Foto: Emely Wallo [Förstora]
Det är dags för den yngre generationen att räta på ryggen och göra slag i den där affärsidén som länge och väl malt runt i huvudet. Vill du så kan du, kan du så vågar du. Men ibland kan det vara svårt att veta vilken ände man ska börja nysta i. Och det är där företagscoachen Cecilia Fjellman tar vid. Med stor erfarenhet inom entreprenörsvärlden vet hon hur man förvandlar en abstrakt idé till konkret verklighet.
Genom Communicare och det treåriga projektet Tillväxt Värmland, hjälper Cecilia ungdomar mellan 18-35 år i både Kristinehamn och Filipstad att styra upp sina drömmar om ett eget företag.
– Ibland kan det vara svårt att veta vart man ska vända sig. Som företagscoach hjälper man till att se möjligheter och allt runt omkring. I dag är det så bra så det finns företagscoacher på alla orter i hela Värmland, säger hon.
En dag i veckan
Varje tisdag kommer Cecilia Fjellman att finnas på plats på näringslivskontoret i Filipstad. Enligt henne är alla inom ålderspannet välkomna att höra av sig, det enda som krävs är att man har början på en affärsidé och att man är folkbokförd i Filipstads kommun.
– Man måste bo i kommunen, det är viktigt så att inte all verksamhet hela tiden flyttas och centraliseras till Karlstad. Tillväxten på små orter är extremt viktig för att hela Värmland ska vara attraktivt.
Våga satsa
En stor och mycket viktig del i Cecilias arbete är att få den yngre generationen att våga satsa på ett entreprenörskap. Ungdomen är framtiden och kan genom sina företagsidéer skapa många arbetstillfällen.
– Men sen passar det ju givetvis inte alla att vara egenföretagare heller. Egentligen finns det två typer av entreprenörer. Dansare som frilansar har ju oftast ett eget företag, men de ser sig inte som egenföretagare utan som dansare. Sedan finns det de med intresse för själva företagandet.
Med den vackra naturen och med Kalhyttan som bara växter, finns enligt Cecilia många goda förutsättningar för unga företagare i Filipstad.
– Kalhyttan är ju ett fantastiskt och spännande projekt som vi också hoppas kunna vara med och bidra till, säger hon.
Skapa nätverk
Cecilia håller även på att planera nätverksträffar för relativt nystartade företag där tanken är att entreprenörerna kan utbyta erfarenheter och kunskap.
– Det riktas sig till de som haft företag mellan ett och tre år och som vill växa och tycker det är spännande att utveckla sig. Vi har sett att det finns ett stort behov av nätverk. Jag hoppas att vi kan dra i gång med det i oktober och att det kan växa sig större och fortsätta och drivas utan vår regi sen.
Enligt Cecilia är det svåra just nu att nå ut till alla unga som går i entreprenörstankar och få dem att veta att hjälp finns.
– Jag är säker på att det finns så mycket bra idéer där ute!

































































