Tävling för undervattensbilder
LÅNGBAN: Många motiv i vattenfyllda gruvgångar
Lag ska då göra upp om vilka som tar de bästa undervattensbilderna.
Foto: Mattias Tancred [Förstora]
Jonas Westberg på Dykmagasinet är ansvarig för dykningen och han hoppas på tio lag, mer än så blir för trångt. Han påpekar att säkerheten är viktig när man ska dyka, i synnerhet i den gamla gruvan. Alla dykare som anmäler sig måste var behöriga i grottdykning.
– Det är ganska extrem form av dykning, vi vill inte ha så många i systemet, säger Jonas Westberg.
Varje fotograf har en eller flera belysningsdykare med sig och lagen ska leverera en bild nerifrån gruvan och en bild över vattenytan.
Inskrivning och testdyk
På fredagen är det inskrivning och testdyk för de som inte har dykt i gruvan tidigare. Efter det följer dyk på lördagen och söndagen.
De som är med är både dykare och fotograf. Det är inte så många som har vad som krävs men lagen kommer från hela Sverige och även från Finland.
Någon brist på fotoobjekt är det inte.
– Det är mycket som är lämnat, det är hisschakt och järnvägsvagnar. Vattnet är väldigt klart och stilla, säger Jonas Westberg.





























































