"Regnet kan vara en faktor"
Grodexperten
Hur kommer det sig att det är så här mycket grodor på ett ställe?
– Ja, grodor tycker om fukt så det regniga vädret och översvämningen i tjärnen kan vara en faktor. Det kan också vara så att det är bra förutsättningar i deras tjärn. Fisk äter grodyngel och är det lite fisk är det fler grodor som överlever.
Vad blir det för effekter av det här?
– De letar sig upp i skogen och sprider ut sig och då ser man dem inte lika ofta längre. Efter två till fyra år blir de könsmogna och återvänder till tjärnen för att lägga ägg. Det är inget att vara orolig för, det är ett ytterst trevligt och harmlöst djur.
Kan det vara olika sorter?
– Ja det tror jag. Det finns tre grodsorter i Värmland, vanlig groda, åkergroda och padda och det är antagligen en blandning av alla tre.
Så då kan det vara en hel del paddor hemma hos Doris?
– Ja, är de små och svarta så är det paddor. Små paddor hoppar precis som vanliga grodor, när de blir större blir de slöare och kravlar sig fram.
Är det ovanligt mycket grodor i år?
– Både grodor och paddor lever ganska länge så det är svårt att säga. Det brukar variera mellan åren.
Hur länge lever de?
– Vanliga grodor kan bli 10-12 år och paddor kan bli upp till 40 år gamla. Det är många som har en stor padda som bor under trappan som alltid har funnits där. Pussa på den så kanske det blir en prins!


































































