Inger Sandström håller i mikrofonen och berättar om den första utgåvan av Lilla Anna som hade utstickande ben. Att vara nytänkande är viktigt i hennes författarskap.
Inger Sandström håller i mikrofonen och berättar om den första utgåvan av Lilla Anna som hade utstickande ben. Att vara nytänkande är viktigt i hennes författarskap. Foto: Nathalie Nordhström

Skrivarglöd och stora personligheter

FILIPSTAD: Författarfestivalen lockade stor publik till Stora torget

För sjunde året i rad anordnades i går Författarfestivalen på Stora torget i Filipstad. Kontrasterna mellan författarna var stora och tillförde dynamik i samtalet uppe på scenen. Medverkade gjorde bland annat en 26-årig fotograf, en 93-årig konstnär, en mästerkock och en av Sveriges mest kända barnboksförfattare.
Publicerad: 2012-07-28 14:09
Inger Nielsen köper en bok av Sigrid Bárány. "Jag tyckte att det var extra roligt att komma hit eftersom jag har följt mästerkocken".
Foto: Nathalie Nordhström
 [Förstora] 
Inger Sandberg är en känd barnboksförfattare världen över. I går kom hon till Filipstad för att prata om sitt författarskap.
Foto: Nathalie Nordhström
 [Förstora] 
Ewa Persson författare och medarrangör till Författarfestivalen höll i det publika samtalet med författarna.
Foto: Nathalie Nordhström
 [Förstora] 
Gerd Göran, 93 år, är en riktig krutgumma. Hennes konstnärsliv är nedskrivet av Lena Hellstöm i boken Jag målar ängarna.
Foto: Nathalie Nordhström
 [Förstora] 
Många ville lyssna på författarna denna soliga eftermiddag.
Foto: Nathalie Nordhström
 [Förstora] 
Torleif Styffe håller i sin senaste bok Mitt Nordvärmland som innehåller tidningsartiklar om folk och företeelser i Torsbytrakten.
Foto: Nathalie Nordhström
 [Förstora] 
Lesjöforsbördiga Ninni Schulman hämtar inspiration från uppväxtsorten till sina böcker.
Foto: Nathalie Nordhström
 [Förstora] 
Hela författargänget. Övre raden från vänster: Sigrid Bárány, Torleif Styffe, Berit Juhl, Ricki Lundberg och Ewa Persson. Undre raden: Jan Kruse, Ninni Schulman, Inger sandberg, Gerd Göran och Monica Swenson.
Foto: Nathalie Nordhström
 [Förstora] 
Berit Juhl skriver bland annat barnböcker och just nu en om tomten. Barn upp till tio år ritar teckningar till hennes barnböcker.
Foto: Nathalie Nordhström
 [Förstora] 
Det blev ett intressant samtal med författarna på torget.
Foto: Nathalie Nordhström
 [Förstora] 
Många kom för att mingla bland författarna.
Foto: Nathalie Nordhström
 [Förstora] 

Innan framträdandet på torget samlades alla författare, konstnärer och andra inblandade personer som kommunen och Filipstadsföretag i samverkan på en lunch för att bekanta sig med varandra.

Sigrid Bárány vinnare av Sveriges mästerkock och författare till kokboken Spisvärme, fanns på plats med ett stort leende på läpparna.

– Jag har alltid älskat att skriva men inte hittat något att skriva om. Men nu har jag det och nu finns det inga gränser!

Matglad är också svampfantasten Monica Swensson som gett ut en väl mottagen kokbok.

– Jag var ute i går och plockade det är så roligt, skrattar hon.

Det största namnet på gårdagens författarfestival var tveklöst Inger Sandberg som i 60 år har gett ut runt 120 böcker tillsammans med sin man Lasse Sandberg, översatt på 33 språk runt om i världen. Sedan Lasse Sandberg avled för fyra år sedan har hon inte publicerat någon bok. Men skrivarglöden finns kvar och Inger Sandberg vill gärna skriva dokumentärt i framtiden, men ingen annan illustratör är på tal.

– Lasse fick många förfrågningar om att illustrera för andra, men han sa alltid nej. Det har varit vi i alla år och jag vill inte ha någon annan tecknare.

Ninni Schulman

Berit Juhl sitter bredvid Torleif Styffe som hon känner sedan innan, de kommer båda från Nordvärmland. Berit Juhl skriver barnböcker, kokböcker och dokumentärt med mera och lokalpatrioten, författaren och poeten Torleif Styffe firar 25-årsjubileum för sitt förlag Montana förlag.

En annan förebild för Värmland är Lesjöforsbördiga Ninni Schulman. Hennes deckarböcker utspelar sig i Hagfors där hon arbetade som redaktör under en tid.

– Det är samma bruksanda och samma sätt att resonera som i Lesjöfors. Jag hämtar mycket inspiration från min uppväxt.

Innan det är dags att bege sig till torget får FT en liten pratstund med Jan Kruse som när han inte gör knäckebröd på Barilla, intresserar sig för gruvorna i trakten. Historien om gruvorna vid Persbergs odalfält heter hans senaste bok.

– Persbergs gruvor tillhörde Sveriges största under andra hälften av 1800-talet. Det sägs att järnet användes i byggnationen av Eiffeltornet.

Avslappnat samtal

Gerd Göran i fräsiga brillor och hatt har många historier att berätta när vi går till torget. Är man 93 år gammal så blir det lätt så. Delar av hennes konstnärsliv finns i boken Jag målar ängarna skriven av Lena Hellström.

På torget har det börjat strömma till folk och författarna lägger fram sina böcker till försäljning och signering. Intresset är stort.

Ricki Lundberg gör inte allt för mycket väsen av sig och är den sista av de medverkande som FT pratar med. Han kommer från Filipstad, är 26 år, och besitter en enorm talang – fotografi. Innan 2007 hade han i princip inte fotograferat alls men när han skickade in en bild till en av världens största fototävlingar vann hann och fick åka till New York.

Hans fotobok This Is Me Saying Goodbye lägger an en melankolisk ton.

– Boken är tillägnad en av mina bästa vänner som gick bort.

Alla författare bär på sina historier och deras olikheter berikade festivalen. Bakom varje bok står en person som inte är den andre lik. Samtalet uppe på Stora torget var avslappnat och lockade stor publik. I konstnärstältet visade Laila Rabhi, Susanne Rahbi Hallner, Monuir Rabhi Hallner och Ulla Fagrell Carlsson upp sin konst.

Rebecca Lindholm
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Spelar du golf?

Madeleine Malmgren på hästen Vilmer.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se