Födelsedagar 24/9
75 år
Anita Sandström
Åmotfors
75 år fyller Anita Sandström, född Östell, Myra, Åmotfors. Hon är född i Kristinehamn och uppvuxen i Lesjöfors. Efter sjuksköterskeexamen vid Röda korsets sjuksköterskeskola i Stockholm och barnmorskeexamen vid barnmorskeläroanstalten i Stockholm gjorde hon sin första tjänstgöring vid Karlstads kvinnoklinik. Ett stipendium 1961 gjorde det möjligt att studera förlossningskonst vid Maternity hospital i London. Efter ett års studier vid ett teologiskt seminarium i Örebro och ett års arbete på förlossningen vid Örebro sjukhus gifte hon sig med en blivande präst. Sedan följde år av arbete och byte av bostadsorter: Lund, Malmö, Helsingborg, Karlstad samt 20 år i Årjäng. En röd tråd genom hela livet har varit hennes kristna tro. I Karlstad domkyrkoförsamling startade hon kyrkans barntimmar. I Årjäng vaknade det politiska intresset och hon var nämndeman i 17 år vid Årjängs tingsrätt. Sista åren före pensioneringen arbetade hon på mödravårdscentralen i Eda. Därefter har studier vid Karlstads universitet, litteraturhistoria, juridisk översiktskurs, utvecklingspsykologi med mera berikat hennes liv. Hon bor nu med sin man i parets före detta sommarbostad och njuter av att ha naturen nära. Resor och att få umgås med barnbarnen hör till glädjestunderna i livet.
10 år
Ernst Hagström
Kil
10 år fyller Ernst Hagström, Kil. Han går i Tolita skola. Ernst spelar innebandy och fotboll, gillar också rally, att fiska och att vara med sina kompisar. När han blir stor vill han köra grävmaskin som pappa.
10 år
Marcus Westin
Torsby
10 år fyller Marcus Westin, Torsby. Han går i Holmesskolan och tycker att matematik är kul. På fritiden åker han slalom, spelar fotboll, innebandy och saxofon. Marcus skulle vilja arbeta på en stor skidanläggning som pistör eller något som har med teknik att göra som till exempel ingenjör.
10 år
Måns Bodinger
Hammarö
10 år fyller Måns Bodinger, Hammarö. Han går på Hammarlundens skola. På fritiden gillar han att spela tv-spel som till exempel Skylanders. Måns tycker också om djur, har en kanin som heter Felicia och rider varje vecka på Hammarö ryttarförening. Ett annat intresse är att teckna. I framtiden kan han tänka sig att bli djurskötare på Kolmården eller kanske serietecknare.
20 år
Caroline Zetterlund
Stöllet
20 år fyller Caroline Zetterlund, Elindebol, Lyckan, Stöllet. Hon har gått media/kommunikationsprogrammet på gymnasiet. Caroline Zetterlund har jobbat på Willys i Karlstad och på dagis och varit jordgubbsförsäljare på sommarloven. Hennes intressen är fotografering, att vara med kompisarna, att resa och data.
70 år
Monica Gustafsson
Karlstad
70 år fyller apotekstekniker Monica Gustafsson, Torpgatan 6, Karlstad. Hon är föd di Kil. I 50 år jobbade hon på apoteken i Karlstad med omnejd. Musik är ett stort intresse och spelar med i en kvartett musikanter som kallas Lamonic och i duon Bjällerudsflickorna. Hon är också spelledare och kassör i dragspelsklubben Solstadsbälgarna som spelar på olika servicehus. Födelsedagen firas på annan ort.







































































