Majblomman - ett vårtecken som gör skillnad
FORSHAGA: Barn hjälper barn
Foto: Lisa Olaison [Förstora]
Foto: Lisa Olaison [Förstora]
Foto: Marianne Eriksson [Förstora]
Foto: Marianne Eriksson [Förstora]
Genom att sälja majblommor hjälper mellanstadiebarn runt om i Sverige andra barn.
– Vi brukar få in 80 000 kronor varje år, hälften av pengarna delas ut till barn i kommunen som behöver en extra slant till saker som andra tar för givna, säger Ingrid Ericsson som är ordförande i Majblommans lokalförening i Forshaga.
När hon arbetade som skolsköterska mötte hon många barn som hade det tufft ekonomiskt. Några extra hundralappar kan betyda att man har råd att vara med kompisarna i idrottsföreningen, köpa en cykel eller en varm jacka till vintern.
– Många säger att dom har pengar men man vet att dom inte har så att dom klarar sig, säger hon.
Nyligen publicerade Rädda Barnen en undersökning som visar att barnfattigdomen fortsätter att öka i Sverige. 13 procent av alla barn lever i familjer med låg inkomststandard eller är i behov av försörjningsstöd, det är 28 000 fler än året innan.
Bedas snilleblixt
Majblommorna har funnits sedan 1907. Initiativtagaren Beda Hallberg var verksam inom Göteborgs frivilliga fattigvård när hon kom på idén att sälja pappersblommor för tio öre styck och låta överskottet gå till tuberkulossjuka. Det blev succé och man sålde 139 000 första året.
I dag har Majblomman över 700 lokalföreningar runt om i Sverige. Majblommans riksförbund arbetar med att förbättra barns villkor och bekämpa barnfattigdomen. Förra året samlade man in 51,5 miljoner kronor varav 81 procent gick till Majblommans ändamål.
– Vårt mål är att sälja en majblomma till varje invånare, säger Ingrid Ericsson.
Barn upp till 18 år
Föräldrar har chans att söka bidrag för barn upp till 18 år.
– Vi har lagt ut blanketter hos skolsköterskorna och på BVC men det går också att hitta blanketter på nätet, säger Ingrid Ericsson.
Lokalföreningen i Forshaga delar ut pengarna från försäljningen två gånger om året, i maj och oktober.
– Vi träffas en gång på våren och en gång på hösten för att gemensamt bestämma vem som ska få bidrag. Men det är ingen idé att ansöka om pengar till en iphone eller en utlandsresa, vi prioriterar basgrejer som man verkligen behöver, säger Ingrid Ericsson.
Antalet ansökningar kan variera från år till år. Är det få ansökningar kan det hända att man lägger undan en liten del av de 40 000 kronorna man har att fördela, till barn med akuta behov av ekonomiskt stöd.
– Men vi sparar inget från år till år, alla pengar är till för att delas ut, säger hon.
Majblomman arbetar med att bekämpa barnfattigdomen i Sverige och förbättra barns villkor.
Majblommans riksförbund har över 700 lokalföreningar i Sverige.
Förra året samlade man in 51,5 miljoner kronor. 57 procent av pengarna fördelade lokalföreningarna till ekonomiskt utsatta barn. 27 procent gick till gemensamma projekt, bland annat opinionsbildning och sommarlägret på Galtarö vid Stenungsund. Resten, 16 procent, gick till administration och inköp av blommor.
Föräldrar till barn upp till 18 år är berättigade att ansöka om bidrag. Blanketter finns på nätet under majblomman.se. Sista ansökningsdag kan variera mellan de olika lokalföreningarna.
Pris: Majblomma 10 kronor, dekal 20 kronor, blomsterkrans 30 kronor och pin 50 kronor.
Källa: Majblomman



































































