Arbetsgivarna kräver nollavtal

VÄRMLAND: Något som Unionen inte kan godkänna

Alltfler värmländska företag kräver nollavtal i avtalsrörelsen. Det hävdade flera klubbordförande i de värmländska företagen när fackliga Unionen på måndagen hade kallat till avtalskonferens i Karlstad.
Lars Andersson och Jonas Falk, Uddeholm Tooling, var några av de fackliga representanterna vid Unionens avtalskonferens i Karlstad. Stående, Magnus Hildebrand, regionchef för Unionen i Värmland.
Foto: Jonny Ohlsson
 [Förstora] 

– Det är ju inget nytt att arbetsgivarna kräver nollavtal. Det har de nästan alltid gjort i inledningen på avtalsrörelserna. Enda undantaget var 2008 då arbetsgivarna faktiskt erkände att det fanns ett utrymme, sade Magnus Hildebrand, regionchef i Unionen i Värmland, vid konferensen.

Nollavtal accepteras inte av Unionens 11 000 medlemmar i Värmland. Det var beskedet som 70 klubbordförande gav vid konferensen. Utgångsbudet från Unionen är 2,6 procent samt att det blir ett ettårsavtal.

– Vi menar att det skall ske lönejusteringar i samtliga företag och det är nivån på dessa justeringar vi nu skall förhandla om centralt.

Bara löneförhandlingar lokalt

Arbetsgivarnas utgångsbud är inte enbart nollavtal. De kräver också att all löneförhandling skall ske lokalt. Alltså ingen procentsats centralt. I princip vill arbetsgivarna att lönen bestäms av företagens bärkraft.

Nu får de fackliga organisationerna oväntad hjälp av Konjunkturinstitutet, KI, som varnar för nollavtal eller extremt låga avtal. KI konstaterar att ett nollavtal skulle inverka på köpkraft, produktivitet och tillväxt. 40 000 ytterligare jobb skulle försvinna.

Det blev också diskussion kring bonusar och höga aktieutdelningar.

– Det finns beräkningar som visar att bonusarna och aktieutdelningarna i Sverige för 2009 kommer att uppgå till 100 miljarder kronor. Om 3,3 miljoner löntagare i Sverige skulle få 2,6 procent i lönepåslag kommer man inte enst i närheten av nivån på bonusar och aktieutdelningar, sade Magnus Hildebrand.

Trög start

Rapporterna centralt inom Unionen talar om en trög start när det gäller diskussionerna med Teknikarbetsgivarna. Det är något bättre diskuission med Stål & Metall samt Industri & Kemi-arbetsgivarna.

Näringsminister Maud Olofsson, (C), fick kritik för hennes sätt att ge sig in i avtalsrörelsen och kräva lägre ingångslöner för ungdomar.

– Hon skall jobba med näringsfrågor, inte med löner, menade man vid konferensen.

Unionen kräver också förbättringar kring kompetensutveckling, trygghet för visstidsanställda, ökad jämställdhet samt att all arbetstid skall ge ersättning.

Jonny Ohlsson
054-19 96 96

PUBL: 2010-02-09 11:00
Skriv ut!  SKRIV UT!  Tipsa en vän via e-post!  TIPSA  Synpunkter på artikeln!  RÄTTA

nwt.se - Just nu!

Färjestadstravets sportchef Petter Johansson kan bara konstatera att en del av banan är otjänlig och V75-tävlingarna flyttas till Åby.


Karlstads Lag Edin vann sina inledande två matcher av SM på hemmaplan under fredagen. En direktplats till EM i december står på spel.



LÄS OCKSÅ:

LÄS OCKSÅ:


Nu rivs gamla bruket i Deje


WEBB-TV: Lindskog inför helgens match
LÄS OCKSÅ:


Nu är det bara att gilla läget
FBK:s sportchef Thomas Rundqvist kunde i torsdags konstatera att det bara dök upp 5 496 åskådare till LLA. En bottennotering när det gäller slutspelshockey i den nya arenan.
LÄS OCKSÅ:

NWT:s reporter Per Mårtensson och promotorn Anders Holmberg från Karlstad fick ett exklusivt möte med Eddie Chambers, som ska försöka återta tungviktstiteln till USA i lördagens titelfight mot Wladimir Klitschko inför 50 000 åskådare i Düsseldorfs fotbollsarena.



Nytt nummer av Värmlands största näringslivstidning!

Varning för bajs i töväder!

Kommunikationsbyrån 30 fingrar fick priset  Årets Drivhusföretag av Drivhuset vid Karlstads universitet och NWT. Fr.v. Jonny Ohlsson, NWT, Erica Hallin och Samuel Jonsson, 30 fingrar samt Linda Edh, verksamhetsledare i Drivhuset.
LÄS OCKSÅ:

Gångvägen under järnvägen intill Torpnoret i Skåre översvämmas ofta under vårarna. Hela området intill Torpnoret hotas av vattenmassor och nu planerar Karlstads kommun att säkra det med en sluss eller vallar vid reningsverket.

Jonathan Armishaw, Simon Kronlöw, Robin Boij, Elly Reynolds, Beth Pridding, Hanna Lindströmn och Linnea Traxler samarbetar för att stoppa bränder och vandalism i skolor.

En utslagen Klara Svensson. Nej, bilder ljuger en aning. Det här var en av övningarna vid gårdagens träningspass i Sundstahallen.

Varför är du ny ordförande för fältartisterna?

Bernard Dj B.e.a.t.s Ross bestämde sig redan som 15-åring att bli dj. Nu lär han ut sina kunskaper till aspirerande dj:s i Karlstad.

Lasse Stefanz firar den Grammis bandet fick på Hovet i januari 2009, sedan de utsetts till Årets Dansband. Ikväll spelar Lasse Stefanz på Valsverket i Degerfors.

Deltagarna i medborgarskolans akvarellkurs visar sina alster i Kristinehamns bibliotek.

Anders Sandberg har omsatt sitt recept på fysisk aktivitet, FaR, i praktiken genom dagliga, raska promenader. Åsa Österberg har funnits vid hans sida med stöttning och uppmuntran när det varit trögt.

Regissören Erik Järnberg Rååd tillsammans med skådespelaren Göran Ragnerstam.



Nyhetsdygnet

Polisdygnet


Webbfrågan
Behövs strängare straff för icke bajsplockande hundägare?

Babybilder
Caspian
Juni Maria


Fråga polisen

Det händer

God morgon

Trafikinformation

PDF

Reseguiden

Spel

Träningsdagboken

TV-guiden

Xtra

Kändis
Demi Moores retusch-skandal

Mode
Trenderna som föddes och dog 2009

Motor
1902 köpte handlaren Hugo Larsson i Kristinehamn en begagnad bil från Köpenhamn. Det lilla fordonet av okänt märke körde han ut varor med till stadens medborgare. Bilen var en av de allra första i Värmland och här ser vi Hugo Larsson utanför butiken på Kungsgatan 17.

Hälsa & skönhet
Blodiglar - nya hälsotrenden?

Teknik & prylar
Sofia Herrlin

Mat & dryck

Tecknare och serier
Sara Granér tillhör de kvinnliga serietecknare som har fått mycket uppmärksamhet de senaste åren.


Slutspelsbloggen
http://blogg.nwt.se/slutspel/feed/  NWT-sporten bloggar om FBK i slutspelet.


FLER ARTIKLAR: Sport
KOMMANDE
  • LÖR: Skellefteå-FBK, kvartsfinal 2
  • LÖR: Träningsmatch Degerfors-Qviding
  • LÖR: Höjdhoppsgala med Holm och Sjöberg
  • LÖR-SÖN: SM i curling i Karlstad
  • LÖR-SÖN: VM i curling med Karlstads damer


Super-Seb inifrån Degerfors IF
http://blogg.nwt.se/super-seb/feed/  Följ bakom kulisserna i Degerfors IF.


Mode och stil med Sofia
http://blogg.nwt.se/mode/feed/  Följ nya modebloggen på nwt.se.

Visa alla jobb
MUNKFORS: Uddeholm Strip söker Underhållsingenjör 2010-03-17
KARLSTAD: Swede Craft söker Flertalet tjänster , Demonterare, Kundansvarig mfl. 2010-03-17
KIL: Alfa Neon Skyltfabrik AB söker Grafisk Formgivare med kunskaper inom konstruktion & 3D visualisering 2010-03-16
KARLSTAD: Internationella Engelska Skolan söker Teachers ,Librarian, Economic Assistant , Recreation Instructor 2010-03-15
KARLSTAD: Preferens Reklambyrå söker Webbdesigner 2010-03-15
KARLSTAD: Örsholmslackeringar AB söker Kökssäljare 2010-03-08
HEARLAND - INDRE ÖSTFOLD: Nortura AS söker Semestervikarier / Säsongsarbetare 2010-03-08
GRUMS: Gruvöns Sågverk söker Elektriker 2010-03-08
SÄFFLE: UMV Coating System AB söker Controller 2010-03-08
KARLSTAD: IT-Mästaren söker Försäljning och Teknik 2010-03-05
Vill du annonsera på nwt.se/JOBB



Personligt med Saralingon
http://blogg.nwt.se/saralingon/feed/  En färgfylld blogg.

FLER ARTIKLAR: Webb-tv

Johannas hundtankar
http://blogg.nwt.se/hund/feed/  Följ Johannas hundtankar på nwt.se.

Bli ett fan på nwt.se:s sida på Facebook. Här kan du bland annat kommentera artiklar och lämna tips och idéer till nya.

Värmlandsinnovationer
http://blogg.nwt.se/varmlandsinnovationer/feed/  Brinner för idéer och modiga människor.

Ulrica inreder
http://blogg.nwt.se/ulrica/feed/  Följ Ulricas inredningsblogg på nwt.se.

Rådhström
http://blogg.nwt.se/radhstrom/feed/  Riksdagsledamot Jan-Evert Rådhström (M) bloggar på nwt.se.

Ärligt talat med Adina
http://blogg.nwt.se/adina/feed/  Garanterat fritt från mode och inredning.

The Soulshake Express
http://blogg.nwt.se/soulshake/feed/  Följ The Soulshake Express på nwt.se.

KT-sportens blogg
http://blogg.nwt.se/ktsporten/feed/  KT-sporten bloggar om sporthändelserna i Karlskoga/Degerforsområdet.

Årets bästa dagstidningstryckeri


Värmlandsfyndet

Dagens ros/firarhörnan