Tre anhållna kopplas till rånhot
MELLERUD: Grovt kriminella krockade i rondell
Männen är i 25- till 35-årsåldern och hemmahörande i Stockholm.
Enligt Sven Alhbin, biträdande chef för länskriminalpolisen i Västra Götaland, handlar det om grovt kriminella personer:
– De är välkända av polisen och vi ser en eventuell koppling till den förhöjda hotbilden mot banker i Dalsland och Värmland. Men nuläget är de enbart misstänkta för inbrottet på ett apotek i Tanumshede.
Polisjakt
Det var strax efter klockan tre på tisdagsnatten som flera larm gick på ett apotek i Tanumshede.
Gärningsmännen hade stulit mediciner och en väktare såg hur en mörk kombi lämnande platsen.
Bilen var anmäld stulen och enligt källor inom polisen var det just den mörka kombin som fick polisen att ta upp jakten på gärningsmännen.
Polispatruller både i Dalsland och Värmland kopplades in, och under färden nordöst i landet ska de misstänkta ha kastat ut föremål från sin bil.
Polisjakten slutade i en rondell på E 45:an i Mellerud. Där krockades kombin och två av de misstänkta flydde från platsen.
Polisen lyckades med hjälp av hundpatrull spåra männen. De greps, liksom den tredje mannen som fanns kvar vid bilen.
Vårdas på NÄL
Samtliga fördes till NÄL i Trollhättan för vård, en av männen flögs till sjukhuset i ambulanshelikopter.
Vad kan du säga om deras skadeläge?
– Det har jag i nuläget ingen kännedom om, säger Sven Alhbin.
Enligt uppgifter till NWT ska en av männen vara allvarligt skadad. Alla tre vårdades på onsdagen under bevakning.
Är de misstänkta tidigare dömda för bankrån?
– De är dömda för grova brott, för exakt vad kan jag inte uttala mig om.
Männen anhölls av åklagare under onsdagseftermiddagen. Brottsmisstanken gällde inledningsvis inbrott men polisen utesluter inte att fler misstankar kan tillkomma.




































































