Järnvägstunnel dyr att reparera
DALSLAND
Föreningens Järnvägssällskapet Åmål-Årjängs Järnväg (JÅÅJ) har ansökt om ett bidrag på 50 000 kronor för att finansiera sin verksamhet som bland annat omfattar museiverksamheten i Svanskog där det finns både bangård, fordonspark, stationsmuseum, fabriksmuseum, utställningar och turistinformation.
Angelägen verksamhet
Kommunstyrelsens arbetsutskott behandlade frågan vid sitt sammanträde i måndags och ställde sig enhälligt bakom den ansökan som föreningen skickat in.
– Det är angeläget att stötta den här verksamheten och vi vill att kommunledningskontoret också tittar närmare på hur man kan ta tag i problemen kring den järnvägstunnel där tågen nu inte kan åka på grund av rasrisken, säger kommunalrådet Daniel Bäckström (C).
Tillsammans med Åmål
Det är sedan länge konstaterat att tunneln måste åtgärdas om den ska kunna trafikeras. Kostnaderna för reparationer beräknas till omkring en miljon kronor.
– Det är en fråga som vi får studera tillsammans med Åmåls kommun för att bland annat ta reda på om det finns några extra resurser att utnyttja, säger kommunalrådet.

































































