VAR HÄNDE DET?
Dalsland | Hela kartan

Dåligt väder är toppen för båtturismen i Åmål

ÅMÅL: Blåst och regn ger klirr i kassan

Många har suckat över regn och kyla i sommar. Men på turistbyrån i Åmål klagar man inte. Dåligt väder innebär fler båtar i gästhamnen och mer pengar till kommunen.
Publicerad: 2012-07-30 07:30
Om det regnar lägger båtturisterna gärna till i Åmåls gästhamn i stället för att vara ute på sjön. Det ger pengar till kommunen.
Foto: AnnaSara Dahlén
 [Förstora] 
Jag tycker inte att det varit så dåligt väder. Men jag myser gärna inne om det regnar, man har alltid något att göra, säger Sören Andersson som varit ute med båten i 40 år.
Foto: AnnaSara Dahl n
 [Förstora] 

Det ligger många stora båtar i gästhamnen i Åmål. Detta tack vare, eller på grund av, det ihållande regnet. Håkan Jarnryd, turistchef för Åmåls kommun, förklarar.

– Förra helgen var det blåsigt och då låg många båtar kvar 3-4 dygn. Man vill inte vara ute vid holmar och skär när det är dåligt väder och gropig sjö. Man vill in till stan.

Varje båt betalar en hamnavgift som varierar i storlek beroende på hur länge man vill vara där. Väl på land är det nära till affärer och uteserveringar för turisten. Med både hamnavgift och shopping är därför regn bra för kommunen.

Tre i snitt

– Man räknar med att i snitt är det tre personer i varje båt och var och en lägger 500 till 700 kronor per dygn på bland annat shopping, bensin, krogbesök och hamnavgift, säger Håkan Jarnryd.

Tack vare en ny karta över farleden Limskären - Vinga kommer fler Vänernbor till Åmål. Dessutom kommer fler båtar från västkusten. Ett mål man haft länge.

– Vi märkte redan i fjol en tendens att de var många, men i år är de ännu fler. Vi hade någon från Marstrand som sa att det är väldigt trångt med båtar där. Nu har en del hittat upp i Vänern och här kan de ibland till och med få en egen ö, en naturhamn, säger Håkan Jarnryd.

Det är för tidigt att säga om det varit ett bra eller dåligt år för båtturismen, men Håkan Jarnryd säger att det känns som att det är fler båtar än i fjol.

Anna-Sara Dahlén
054-19 90 00
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag kommer den populära Arbete- och ekonomibilagan.

Den innehåller massor av läsning, 32 sidor, och vi berättar bland annat historien om norrmännen som räddade den hotade Älvsbyhus-fabriken i Vålberg.

– Konsument har testat olika sillsorter lagom till midsommar. Dyrast var inte godast!

– Familjenytt

Webbfrågan
Spelar du golf?

Madeleine Malmgren på hästen Vilmer.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Sök recept
Till hittarecept.se