VAR HÄNDE DET?
Dalsland | Hela kartan

Cybermöten blev fest i verkligheten

ÅMÅL: En nostalgisk kväll

I lördags ordnades ett Åmålsparty – en riktig nostalgitripp för festdeltagarna som ofta annars möts på Facebook.
Publicerad: 2012-07-01 16:37
Marita Gillberg, i mitten, var den som drog i gång Facebook-gruppen "Du vet att du växt upp i Åmål om...". Det sedan hon sett att det fanns en sån grupp för sin mans hemort Hudiksvall. Men jag trodde aldrig att det skulle bli så stort! Leif Andersson, Eva Johansson och Ulrika Bang (Lindell) är alla med i gruppen.
Foto: Lena Karlsson
 [Förstora] 
Vi hade sett fram emot att träffa folk från förr och från när och fjärran men nu blev det tyvärr många återbud. Men en stor eloge till Eva Gustafsson som lagt ner stort jobb på att ordna festen, säger Galina och Stefan Ivarsson.
Foto: Lena Karlsson
 [Förstora] 
Från vänster Stefan Ivarsson, Åmål, Lena Storm (Rahm), Säffle, och Glenn Martinsson, Svanskog, trivdes på Åmålspartyt.
Foto: Lena Karlsson
 [Förstora] 
Claes Andersson, till vänster, är inte den flitigaste facebook-användaren men festen ville han inte missa: Alltid roligt att träffa andra och se vilka man känner igen. Här är han tillsammans med Göran Svensson, Åmål, till höger, och Glenn Martinsson från Svanskog.
Foto: Lena Karlsson
 [Förstora] 

På Facebook samlar man inte bara på sig vänner; många samlas i grupper kring ämnen, företeelser och aktuella frågor. Dit hör alla grupper där exempelvis gamla minnen diskuteras. På Facebook finns två sådana grupper för nostalgiska Åmålsbor och dito utflyttade. Den största har nästan 1 500 medlemmar. I gruppen diskuteras allt från personer man minns och egna upplevelser till gamla stadsmiljöer eller företag som inte längre finns. Mycket bygger på gamla bilder, klassfotografier och liknande material som publiceras.

– I gruppen var det jättemånga som tyckte att vi skulle ordna en fest. Inte minst de som flyttat ut till andra orter ville ha en nostalgiträff, säger Eva Gustafsson, som såg till att idén blev verklighet.

Det resulterade i Åmåls-Partyt som anordnades i lördags på Café XO. Intresset på förhand var stort, runt 100 hade anmält sig. Många återbud resulterade i att 35-40 personer kom för att träffas, ta upp kontakten och utbyta minnen.

Lena Karlsson
0532-76 10 50
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT

Det är lördag och det betyder extra helgläsning. I dag innehåller Helg 28 sidor med resor, teknik, kryss, mode med mera. Och så har helgredaktören kollat vad man får – och bör – göra för förändringar på sitt hus, och varför husen ser ut som de gör i dag. Några exempel på Karlstadshus med egen stil lyfts fram.

Webbfrågan
Ska du se/såg du Eurovision song contest på lördag kväll?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Sök recept
Till hittarecept.se