2016-07-11 12:00

2016-07-11 12:00

En sjungande växtlighet

DALS-ED: Den här Edsföreningen sjuder av växtkraft

Den ett år gamla föreningen Växtkraft i Dals-Ed bjöd under söndagen in till familjedag på Gamla Real. Det var knytkalas, lekar i parken, bland annat en naturstig, och det var framträdande av kören Ed sjunger.

– Vi i föreningen är intresserade av odling och hållbarhet, sa Inga-Lill Tellskog, föreningens ordförande. Och att ta hand om resurser och förvalta dem väl. Vi tycker det ingår att skapa ett hållbart samhälle där alla människor kan träffas och känna sig delaktiga.

Föreningens odlingar på Gamla Real innehåller bland annat potatis och grönsaker, en del av den svenska husmanskosten.

Sara Johansson är den som har ansvar för planteringen och hon har fått hjälp av bland annat Habib Yaghobi, Jalal Ayan och Dawuod Omish. I planerna ingår även att plantera blommor i rabatter runt den plats där fontänen tidigare låg.

Ed sjunger

Under söndagen gjorde även nystartade kören Ed sjunger ett bejublat framträdande under ledning av körledarna Hanna Svensson och Inga-Lill Tellskog.

I kören ingår många nyanlända svenskar och asylsökande som kommit hit från svåra förhållanden.

– Vi blir glada av att sjunga och träffa nya människor, bedyrade körsångarna.

Och så klämde man i med bland annat en vacker och kraftfull version av Abbas Jag har en dröm.

Kören avslutade med sången Vår tupp är död.

Bygdegårdsföreningen Gamla Real tillhandahöll lokalerna, där Växtkraft alltså fick hålla till för sin familjedag.

– Vi i föreningen är intresserade av odling och hållbarhet, sa Inga-Lill Tellskog, föreningens ordförande. Och att ta hand om resurser och förvalta dem väl. Vi tycker det ingår att skapa ett hållbart samhälle där alla människor kan träffas och känna sig delaktiga.

Föreningens odlingar på Gamla Real innehåller bland annat potatis och grönsaker, en del av den svenska husmanskosten.

Sara Johansson är den som har ansvar för planteringen och hon har fått hjälp av bland annat Habib Yaghobi, Jalal Ayan och Dawuod Omish. I planerna ingår även att plantera blommor i rabatter runt den plats där fontänen tidigare låg.

Ed sjunger

Under söndagen gjorde även nystartade kören Ed sjunger ett bejublat framträdande under ledning av körledarna Hanna Svensson och Inga-Lill Tellskog.

I kören ingår många nyanlända svenskar och asylsökande som kommit hit från svåra förhållanden.

– Vi blir glada av att sjunga och träffa nya människor, bedyrade körsångarna.

Och så klämde man i med bland annat en vacker och kraftfull version av Abbas Jag har en dröm.

Kören avslutade med sången Vår tupp är död.

Bygdegårdsföreningen Gamla Real tillhandahöll lokalerna, där Växtkraft alltså fick hålla till för sin familjedag.

  • Karl-Erik Andersson