Skattechock med Vänstern

Publicerad: 2012-10-05 07:30
LÄS OCKSÅ:

Mycket lite har trots allt förändrats i Vänsterpartiets politik sedan Jonas Sjöstedt tog över partiledarskapet. En veritabel skattechock på gott och väl över 50 miljarder kronor väntar i deras förslag till statsbudget, att jämföras med Socialdemokraternas redan höga 27 miljarder. V vill återinföra arvs- och förmögenhetsskatterna, höja bolagsskatten (som alla andra vill sänka), liksom arbetsgivaravgifterna och även införa en särskild bankskatt.

Men detta är inget att förvåna sig hos ett vänsterparti. De har aldrig visat någon förståelse hur jobb och välstånd skapas i ett land.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag kommer den populära Arbete- och ekonomibilagan.

Den innehåller massor av läsning, 32 sidor, och vi berättar bland annat historien om norrmännen som räddade den hotade Älvsbyhus-fabriken i Vålberg.

– Konsument har testat olika sillsorter lagom till midsommar. Dyrast var inte godast!

– Familjenytt

Webbfrågan
Ser du fram emot fotbolls-EM för damer?

Madeleine Malmgren på hästen Vilmer.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se