Modigt på Kuba
LEDARE
Det var den 22 juli som demokratikämparna Oswaldo Payá och Harold Cepero dödades i en bilkrasch. Med i bilen fanns Modig och spanjoren Ángel Carromero, som körde. Båda klarade sig med mindre blessyrer. Payás familj hävdar att det rörde sig om ett iscensatt attentat från regimen, men Modig är av förklarliga skäl försiktig. Han säger sig inte minnas så mycket från själva olyckan mer än att de förlorat kontrollen över bilden och farit av vägen. Medan Modig fått komma hem sitter Carromero kvar på Kuba, där myndigheterna anklagar honom för dråp. Så det finns anledning till att Modig väger sina ord på guldvåg.
KDU-ordföranden beskriver hur han efter ett dygn på sjukhus i staden Bayamo hämtas av polis och förhörs om bilkraschen under en dag. Då fick han också träffa den svenska ambassadören. Men sedan förs han bort av kubansk säkerhetstjänst och flygs till huvudstaden Havanna. Under ett dygn visste ingen utomstående var han befann sig. ”Inget bra i en diktatur” som han säger.
I fem-sex dagar förhörs han i en muromgärdad villa, där han får bo i ett fönsterlöst rum med en säng. Regimens hejdukar är då bara intresserade av hans kontakter med den kubanska oppositionen; vad han gjorde, vilka han träffade. Förhören varvades med rena utskällningar. Kubanerna ljög alltså när de hävdade att de höll kvar Modig i flera dagar för att utreda den påstådda olyckan. Så behandlar man inte ett vittne till en olycka. Han var i praktiken regimens fånge, vilket Ángel Carromero fortfarande är.
Den tuffa behandlingen är säkert medveten för att avskräcka andra från att resa till Kuba för att hjälpa landets trängda dissidenter. I värsta fall vill de statuera exempel med Carromero och döma honom till ett mångårigt fängelsestraff. Men det får inte hindra oss i omvärlden från att på alla sätt vi kan stå upp för demokrati, frihet och mänskliga rättigheter för det kubanska folket.
Som Aron Modig säger till Dagens Nyheter: ”Jag åkte dit för att i all välmening bidra till ett friare Kuba men blev fängslad och förhörd. Så behandlas kubaner varje dag.”










































































