Lokal polis behövs
Foto: Mikael Lindblom [Förstora]
Det tog en halvtimme från det att larmet hade gått från banken tills dess att polisen var framme i Töcksfors. Under den tiden kunde rånarna lugnt ta sitt byte och sedan fara iväg. Det hade de garanterat räknat med. Det brukar ju inte finnas några poliser i närheten ute på den värmländska landbygden eller ens på mindre orter, särskilt inte sommartid. Närmaste polisstation är Årjäng, men den har för närvarande semesterstängt och har så haft sedan 18 juni.
Det här är fakta som tas fram var gång sådana här rån äger rum, folk blir upprörda men sedan händer ingenting. Situationen är ohållbar. Vi måste få en betydligt mer närvarande polis, istället för en alltmer frånvarande sådan. Men då kommer det att krävas en hel del nytänkande.
En statlig utredare har föreslagit att landets 21 polismyndigheter blir en och eftersom såväl rikspolischefen som regeringen uttalat sitt stöd för den tanken så är det så det kommer att bli. På det stora hela är det en välkommen reform. Revirtänkande mellan de regionala polismyndigheterna har gjort det svårt att samarbeta och samverka. Centralisering löser dock inte problemen med bristen på en lokal polis. Vi behöver både centralisera och decentralisera, även om det kan låta motsägelsefullt.
1965 förstatligades polisen och det var då en nödvändig reform för att modernisera polisväsendet, inte minst tekniskt och kompetensmässigt. Men man tappade också successivt den lokala förankringen. Nu är det hög tid att återupprätta den lokala polisen – utan att förlora i teknisk effektivitet.
Varför inte låta kommunerna få ansvar för den lokala ordningsverksamheten, samt utredning av vissa brott? Trots allt så sker de flesta brott just i den lokala miljön, och begås av lokalt kända personer. Vid större och mer omfattande utredningar eller vid grovt organiserad kriminalitet eller brott som sker över gränser finns rikspolisen. Om ansvaret för lokal ordning och säkerhet vilar på kommunen och kommunpolitikerna kommer gissningsvis ingen kommunpolitiker att bli vald som inte ger tillräckliga resurser till de egna ”sherifferna”.
Villkoren för polisens verksamhet skiljer sig åt i ett vidsträckt land som Sverige. Det behövs inte samma organisation eller ens samma sorts polis i Töcksfors som på Söderort i Stockholm. Och det behövs polisnärvaro på orter som Töcksfors. Att förlita sig på poliser som rycker ut från Karlstad flera mil bort borde ingen acceptera. Om inte annat fungerar det avskräckande.
En rikspolis med expertkunskaper och samordningsansvar (också på den regionala nivån) och en lokalpolis under kommunalt ansvar borde kunna organiseras. Så gör de flesta andra länder. Nu är risken att vi bara får en centraliserad polis när man gör de i och för sig nödvändiga förändringarna och slopar de 21 polismyndigheterna.




































































