Centrum på väg att elimineras

KRISTINEHAMN

Hur kan kommunledningen i Kristinehamn tillåta att den centrala delen av staden successivt utarmas på det sätt som har skett de senaste åren? Ta till exempel det fina affärshuset Lyran, med diverse butiker och restauranger, där nästan allt nu är nedlagt. I vilken annan stad som helst skulle en så flott galleria ha gått en lysande framtid till mötes. Likadant vad gäller det tidigare så attraktiva Domushuset vid Södra torget – med stans finaste varuhus, livsmedelshandel och restaurang i bästa läge. Hur man kunde godkänna att Konsum flyttade ut varuhuset från centrum är en gåta. Därmed försvann en stor del av citys identitet och ansikte utåt.
En annan förlorad identitet är den anrika knutpunkten för lokalbusstrafiken vid Norra torget, ett livgivande inslag i stadsbilden som nu är ett minne blott. Till råga på allt fortsätter man nu målmedvetet med gallerian Vintergatan. Inte ens centrums enda återstående livsmedelsaffär Hemköp har man lyckats hålla kvar. Nu återstår bara att få reda på när Apoteket ska avvecklas och stans enda konditori läggas ner, när frisörerna ska försvinna och när klädaffärerna och inredningsbutikerna ska vara borta. Den livligt frekventerade 10-konorsaffären, som var en stor attraktion för både turister och stadsbor, har för övrigt redan försvunnit.
Vad ska man i fortsättningen locka turister till centrum med? Och var ska alla vi äldre – som bor i citykärnan och som inte har tillgång till bil – handla och göra våra matinköp? Är det otänkbart för kommunens del att sponsra vissa branscher som är nödvändiga för centrums fortbestånd? Någon måste agera för att påverka situationen, innan hela Kristinehamns city har eliminerats!

GAMMAL KRISTINEHAMNSBO

PUBL: 2008-10-16 06:00
Skriv ut!  SKRIV UT!  Tipsa en vän via e-post!  TIPSA  Synpunkter på artikeln!  RÄTTA

nwt.se - Just nu!
LÄS OCKSÅ:

Flaggor på halvstång på Camp Northern Lights efter attacken på söndagen där två svenska officerare och en lokalanställd tolk stupade. Ytterligare en svensk soldat sårades.
Skulle du vilja göra FN-tjänst?


LÄS OCKSÅ:


Tomas Venuti, vd på Valbergsängen sporthotell kan glädjas åt många bokningar under den kommande rallyhelgen. Mellan fredag och lördag är samtliga 124 bäddar bokade.

Lars Andersson och Jonas Falk, Uddeholm Tooling, var några av de fackliga representanterna vid Unionens avtalskonferens i Karlstad. Stående, Magnus Hildebrand, regionchef för Unionen i Värmland.




Sofia Ivarsson är en av fem bloggare på nya bloggen snobbsport.se. Bloggen vänder sig till ungdomar och tanken är att den ska ha en radikal attityd och där inga ämnen är förbjudna att diskutera, berättar hon.
Spelar du golf?

Therese Jonasson är ensam tjej som heltidsbrandman i räddningstjänstens Karlstadsregion. Räknar man deltidsbrandmän finns det ytterligare elva stycken. Det är brist på mångfald i kåren. Hur och varför ska nu kartläggas i ett forskningsprojekt på Karlstads universitet på uppdrag av MSB.
Är brandkåren för grabbig?


Skåpen där man förvarade olika handkassor är uppbrutna och tomma, konstaterar Thomas Pettersson

LÄS OCKSÅ:
Behöver Karlstad fler hallar?



Lennart Carlsson har tvingats betala för en tv-box som han inte kunnat nyttja på grund av berget bakom huset som han flyttat till.

Imorgon åker två bussar med romer iväg till Göteborg för att protestera mot avvisningarna.

Först hade P-G bekymmer med den nya Skodan, men efter en del skruvande blev det full fart på skogsvägen i Norge. 165 kilometer u timmen mättes upp som mest.
LÄS OCKSÅ:


LÄS OCKSÅ:

Sven-Göran Edberg är kritisk till hemtjänstens nya organisation.
LÄS OCKSÅ:

Ingela Wessmark är konstsekreterare på Karlstads kommun och den som ansvarar för den konst man köper in. Ett av 2009 års verk är mobilen Två blommor av Ulrika Berge.

WEBB-TV: En sur förlust
LÄS OCKSÅ:

Emil Kåberg tackar Skellefteås Yared Hagos efter matchen. Hagos i sin tur tackade målvakten Andreas Hadelöv för de tre poängen i Karlstad.
LÄS OCKSÅ:

Det här att inte bli trodd är svårast säger Annika Dzodic när hon beskriver sin situation.

Åke Isaksson tar emot guldmedaljen som delades ut av kungen.

Liselotte Jansson ville titta på sjalarna som Beatrice Olsson hade med sig.

LÄS OCKSÅ:

I ljud och bild har filmprojektet Erik the Viking seglat från Slottsbrons skola över Nordsjön för att fortsätta berättas hos engelska grundskoleelever. Nu har de vunnit pris för sin skaparglädje.

Christian och Eva Olsson har fått nybörjaren Faruk Aydin att börja spela ukulele.

Solen strålade på vinterpromenaden

Ariel och Sebastian i en skridskodans var ett av inslagen som gladde besökarna i LLA.
LÄS OCKSÅ:

OS-sajten som ger dig allt du behöver

Nazunin Amin, Adman Izat, Per-Ola Åström och Shwan Amin var alla involverade i gårdagens helkväll som gick i kurdiska tecken.

Krister Inde



Nyhetsdygnet

Polisdygnet


Webbfrågan
Behöver Karlstad fler hallar?

Babybilder
Välkommen Ingrid!
Nyfödd: Ebbe.


Fråga polisen

Det händer

God morgon

Trafikinformation

PDF

Reseguiden

Spel

Träningsdagboken

TV-guiden

Xtra

Kändis
Demi Moores retusch-skandal

Mode
Trenderna som föddes och dog 2009

Motor

Hälsa & skönhet
Blodiglar - nya hälsotrenden?

Teknik & prylar
Logitech Squeezebox Radio.

Mat & dryck

Tecknare och serier
Sara Granér tillhör de kvinnliga serietecknare som har fått mycket uppmärksamhet de senaste åren.


OS 2010
http://os2010.menmo.se/nwt/rss.html  Senaste nytt inför vinter-OS i Vancouver...


Visa alla jobb
KARLSTAD: Autotech söker Platschef & Teknikinformatörer/projektledare 2010-02-08
FILIPSTAD: SMA Svenska Mineral AB söker Logistiker 2010-02-08
KARLSTAD: Karlstads Energi söker Informatör 2010-02-08
GULLSPÅNG: PARTEX MARKING SYSTEMS söker Utvecklingschef 2010-02-03
KARLSKOGA: Helmia Bil AB söker Bilmekaniker Plåtslagare 2010-02-02
BENGTSFORS ÅRJÄNG: Moelven Skog söker Virkesköpare 2010-02-01
KARLSTAD: Psiam AB söker Affärskonsulter 2010-02-01
KIL: Kils Kommun söker Ekonomichef 2010-01-28
SÄFFLE: UMV söker Ekonomichef 2010-01-25
FILIPSTAD: NVS söker Filialchef 2010-01-22
Vill du annonsera på nwt.se/JOBB





Hockey med Jacob Järpegård
http://blogg.nwt.se/hockey/feed/  Följ Hockeybloggen på nwt.se.

Personligt med Saralingon
http://blogg.nwt.se/saralingon/feed/  En färgfylld blogg.

FLER ARTIKLAR: Webb-tv

Johannas hundtankar
http://blogg.nwt.se/hund/feed/  Följ Johannas hundtankar på nwt.se.

Bli ett fan på nwt.se:s sida på Facebook. Här kan du bland annat kommentera artiklar och lämna tips och idéer till nya.

Värmlandsinnovationer
http://blogg.nwt.se/varmlandsinnovationer/feed/  Brinner för idéer och modiga människor.

Ulrica inreder
http://blogg.nwt.se/ulrica/feed/  Följ Ulricas inredningsblogg på nwt.se.

Rådhström
http://blogg.nwt.se/radhstrom/feed/  Riksdagsledamot Jan-Evert Rådhström (M) bloggar på nwt.se.

Ärligt talat med Adina
http://blogg.nwt.se/adina/feed/  Garanterat fritt från mode och inredning.

The Soulshake Express
http://blogg.nwt.se/soulshake/feed/  Följ The Soulshake Express på nwt.se.

KT-sportens blogg
http://blogg.nwt.se/ktsporten/feed/  KT-sporten bloggar om sporthändelserna i Karlskoga/Degerforsområdet.

Årets bästa dagstidningstryckeri


Värmlandsfyndet

Dagens ros/firarhörnan