Polisen struntade i vittnesuppgifter

Polisen: Vardagsbrottsligheten negligeras alltför ofta

Publicerad: 2012-10-26 07:30
Stöldbegärligt.
Foto: ANDERS WIKLUND / SCANPIX
 [Förstora] 

Läste nyligen i NWT ett uttalande av justitieministern, som var kritisk mot polisens sätt att komma till rätta med vardagsbrottsligheten, stölder och inbrott som allmänheten drabbas av.

Helt nyligen fick jag ett levande bevis på hur den moderna polisverksamheten fungerar. Jag är själv en polispensionär med 40 år i yrket. En bekant drabbades av inbrott i garaget, varvid en fyrhjulning värd 75 000 kronor stals. Anmälan gjordes omedelbart. Målsägaren berättade att han dagen innan fått besök av en för honom okänd person. Personen ställde frågor om en vägbeskrivning. Fyrhjulingen fanns då på tomten. Jag tyckte att uppgifterna var intressanta med tanke på stölden, som skedde nästkommande natt. Polisen vädjar ibland till allmänheten om tips. Fyrhjulingar är dessutom stöldbegärliga. De nya uppgifterna kunde var av intresse för utredningen.

Ringde 114 14 och ville bli kopplad till Polismyndigheten i Värmland för att lämna tips om ett inbrott. Det går inte svarade telefonisten. Du blir kopplad till en tipscentral någonstans i Sverige. Jag kom till en central, berättade mitt ärende. Samtidigt frågade jag, var i Sverige fanns mottagaren av mina uppgifter. Svaret blev Nässjö. Jag tänkte, att någon handläggare från myndigheten i Värmland skulle kontakta mig för att analysera mina uppgifter mera djupgående. Efter ett par dagar kontaktade jag en polisman. Berättade om händelsen och vittnesuppgifter. Det visade sig att ärendet hade gått från Nässjö till Karlstad, blivit avskrivet och arkiverat. Polismannen såg då till att ärendet återupptogs för fortsatt utredning med hänvisning till mina vittnesuppgifter

Som allmänhet ställer man sig ganska oförstående till hur vardagsbrottsligheten hanteras. Ofta hör man kommentar i stil med ”Det är inget att anmäla, polisen gör ändå inget åt saken”. Ett negativt synsätt på polisens insatser mot mängdbrott.

Kjell Nilsson

funderande polispensionär

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag kommer den populära Arbete- och ekonomibilagan.

Den innehåller massor av läsning, 32 sidor, och vi berättar bland annat historien om norrmännen som räddade den hotade Älvsbyhus-fabriken i Vålberg.

– Konsument har testat olika sillsorter lagom till midsommar. Dyrast var inte godast!

– Familjenytt

Webbfrågan
Spelar du golf?

Madeleine Malmgren på hästen Vilmer.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se