Stiftelsen är på helt fel väg
Mårbacka: En vanskött riksangelägenhet
Foto: SCANPIX [Förstora]
Guider från flera decennier samlades nyligen på Mårbacka, en fantastisk dag då man återigen fick träffa gamla arbetskamrater och prata minnen från sommarjobb för längesen.
Men synen på Mårbacka har för min del ändrats något och detta besök fyllde på min frustration. I slutet av 80-talet upplevde jag att guiderna var mycket pålästa och mer litterärt bevandrade i Selma Lagerlöfs värld. Minnesgården var välskött och vårdades med omsorg och en guidad tur präglades av respekt för författarinnans liv och gärning.
Under 90-talet skedde, enligt min mening, en försämring. Jag besökte Mårbacka åtskilliga gånger och kunde med förundran se guiderna sjava runt i långa kjolar i något slags missriktat försök att ge en illusion av herrgårdsaktighet. Museet var dåligt städat och det jag genomled med en manlig guide var fyllt av anspelningar på Selma Lagerlöfs privatliv. Det var oanständigt och ovärdigt och bidrog till att jag under många år inte besökte denna sagolika plats.
Men nu senast var det så dags igen. Mårbacka av i dag är inte bara nedslitet – det är vanskött! Parkettgolv är helt förstörda, textilier skyddas inte, tavlor har spruckit, sängöverkastet är mycket trasigt. Till min förvåning får jag också veta att man renoverar lantarbetarbostaden och att trädgården ska omfattas av ett stort projekt. Vari ligger denna logik, varför tar man inte hjälp av Värmlands Museum för att åtgärda brister om man nu saknar kompetens vad gäller museiföremål?
Mårbacka minnesgård, Nobelpristagaren Selma Lagerlöfs hem, är en riksangelägenhet och borde vara föremål för ekonomiska bidrag. Dock torde det vara i stiftelsens intresse att åtminstone förvalta hemmet på ett sådant sätt att det inte ytterligare förfaller.
Intresset för Selma Lagerlöf är något mindre än tidigare och besökssiffrorna sjunker, men är dramatiserade visningar svaret på detta problem? Vi genomled i grupper tre visningar med amatörskådespelande guider. Tyvärr fanns det stora brister. Det kändes av och till respektlöst, på gränsen till anstötligt. Kunskapsmässigt var guidningen på låg nivå. Ska man dessutom dramatisera bör det göras med regi och av professionella skådespelare. Det här blev bara patetiskt.
Mårbackastiftelsen är på helt fel väg och behöver hjälp när det gäller att vårda Selma Lagerlöfs hem!
Fd guide








































































