Djur viktigare än kanelbulle

4 oktober

Publicerad: 2012-10-02 07:30
Måttligt angelägen.
Foto: Karin Grip / SvD / SCANPIX
 [Förstora] 

Den 4 oktober är det Kanelbullens dag, denna dag som sedan länge har uppmärksammats som Djurens dag på grund av att djurens skyddshelgon Franciscus av Assisi har tillägnats den dagen.

Skulle det vara mer angeläget att uppmärksamma kanelbullar än våra medvarelser, som utsätts för svårt lidande?

Kor, grisar, hönor och kycklingar plågas i så kallade djurfabriker. Marsvin, kaniner och primater plågas i laboratorier. Minkar plågas på pälsfarmer, elefanter och sjölejon på cirkusar; isbjörnar och lejon i djurparker.

Det är beklämmande att djurens lidande fortfarande inte tas på allvar, när Djurens dag till stor del ignoreras.

Henrik Scheutz

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Vad saknar du mest på och i Vänern?

En spegling
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se