Nykläckts om hen

Publicerad: 2012-09-28 07:30

Svar till Retroman (NWT 26/9)

Du föreslår en ändring av Miljöpartiets namn till ”Henmupparna”. Vad tycker du om ”Henhouse”, i dessa dagar då allt ska vara på engelska? Där kan de sitta på varsin pinne och kläcka sina idéer. Frågan är vad väljarna föredrar – förlorade ägg, äggröra eller vändstekt... Det lär nog bli en hel del kacklande om både det ena och det andra.

Agda

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag kommer arbete- och ekonomibilagan, som består av två delar – totalt 48 sidor.

– Som vanligt på torsdagar dukar papperstidningen upp med mat och dryck. I dag får du tips om hur du sätter piff på sommarrätterna med lite rökt fisk.

– Nöjessidan bjuder på livsfilosofi à la Dunderklumpen.

– Karlstadsliv har besökt Jäveröns nya café. Där är det inte mer än ett stenkast från jord till bord.

Webbfrågan
Besöker du loppisar?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se