Förödande höjning av biljettpriset
Värmlandstrafik: Sociala och miljömässiga konsekvenser
Foto: Pia Röstell [Förstora]
Det är sällan jag ligger sömnlös över Värmlandstrafiks förändringar. Men era zon - och prisförändringar fick bägaren att rinna över. Jag åker oftast Kil-Karlstad, 2.5 mil. Tur och retur kostar det för mig som ungdom (23 år) 130 kr och för min man som räknas som vuxen (27 år) 144 kr, alltså 274 kronor ihop.
Förut kostade det mig 66 kr fram och tillbaka och min man runt 100-lappen, vilket var överkomligt. Då kunde jag åka in till Karlstad bara för att fönstershoppa, träffa en vän eller gå på bio. Nu kan jag ärligt säga att jag inte längre har råd. För en person som jag; arbetslös utan körkort blir man då extremt isolerad.
Och det blir både billigare och bekvämare om vi tar bilen in. Vad har hänt med miljöarbetet inom Värmlands län? Borde ni inte uppmuntra folk att välja kollektivtrafik istället för få folk att ta bilen?
Jag antar att ert svar kommer att bli att jag istället för att köpa enkelbiljetter ska köpa ett periodkort. För 14 dagar inom ”rödzon” kostar det 585 kr för vuxen och 468 kr för ungdom. Säg att jag förut åkte in till Karlstad max 3 gånger; 3 x 66 = 198 kr. Så jag tjänar inte på att köpa ett periodkort; jag har varken tid, möjlighet eller lust att åka runt i Karlstad bara för att utnyttja periodkortet.
Så jag ser ett par konsekvenser av detta:
1. Handeln kommer att sjunka i hela länet; vilket kanske är bra. Hushållen får en större buffert.
2. Miljöförstörelsen kommer att öka, då jag hoppas (inte för miljöns skull; jag gillar vår planet) att folk bojkottar Värmlandstrafik.
3. En möjlighet för ”svarttaxin” att få nya kunder.
Susanna B








































































