2013 års budget är avgörande för Hägglund

pensionärsskatter: En sänkning måste komma

Publicerad: 2012-09-13 07:30
Socialminister Hägglund måste sluta att stå med mössan i hand för finansminister Borg, skriver signaturen Ellger.
Foto: JANERIK HENRIKSSON / SCANPIX
 [Förstora] 

Tiden håller på att rinna ut för Göran Hägglund och Kristdemokraterna. Om de har för avsikt att vid 2014 års riksdagsval hanka sig över fyrprocentspärren, måste inkomstskatten på pensioner sänkas till samma nivå som för arbetsinkomster – nu! Hägglund måste sluta att stå med mössan i hand för Reinfeldt och Borg och i stället stå för sitt tidigare löfte till landets pensionärer, annars kommer han att få se sig om efter nytt jobb om två år.

Det är inte enbart pensionärernas ekonomi som urholkas, utan det drabbar också många ideella och religiösa verksamheter. När pensionärernas ekonomi försvagas måste bidragsgivarna minska på stödet till dessa samhällsnyttiga verksamheter, som i betydande grad är beroende av den äldre generationens ekonomiska stöd.

2013 års budget är avgörande för Göran Hägglund – och därmed hela regeringen!

Ellger

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT

Våra husdjur fokuserar i dag på vikten av att man hittar ett passande namn på sitt husdjur, och kommer med lite tips på vad man ska tänka på.

– Hela helgens sportresultat

– Kolla hur bra du har hängt med i nyhetsflödet med Nutidstipset

Webbfrågan
Vann rätt låt i Eurovision?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se