Svenska språkets status ökar utomlands

världen: 220 universitet har svenska på schemat

Publicerad: 2012-09-06 07:30 | Uppdaterad: 2012-09-06 17:25
Svenskans status tycks ha minskat på hemmaplan, framhåller insändarskribenten.
Foto: JANERIK HENRIKSSON / SCANPIX
 [Förstora] 

Enligt en artikel jag läste för en tid sedan ökar intresset utomlands för att läsa svenska som främmande språk. I dag kan svenska studeras vid 220 universitet i 40 länder. Näst Finland, där svenska inte är ett främmande språk, är de tre länderna med flest svenskastudenter i nämnd ordning: USA, Tyskland och Ryssland.

Ett växande intresse märks också i länder som Frankrike, Italien och Polen. Även i Mexiko och Bulgarien finns många som studerar svenska. Till dessa nämnda länder kommer således ytterligare ett drygt 30-tal.

Svenskans status har med andra ord ökat utomlands. Men här på hemmaplan tycks den dessvärre ha minskat. Det har till och med gått så långt att ledningen för Karlstads universitet värderar ett citat från en banal amerikansk dansfilm högre än en av alla förståelig svensk tänkvärdhet.

Jag är ändå glad att jag är svensk

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
På lördagar är papperstidningen alltid extra tjock. I dagens Helg-bilaga bland annat:

– Arkitektur: Bor du i ett kulturhus?

– Träna: Måste man äta proteiner?

– Resor: Chefredaktör'n bland ruiner

– Djur & natur: Skogens färggrannaste fågel

Webbfrågan
Vad saknar du mest på och i Vänern?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se