Deje blir ett spöksamhälle

Myggplågan: Inga hus går att sälja

Publicerad: 2012-09-05 07:30
Sten Norgren kämpar för att kommunen ska få tillåtelse att bekämpa mygglarverna med det biologiska medlet Vectobac B.
Foto: Mikael Lindblom
 [Förstora] 

Endast 40 medborgare har skrivit till Forshaga kommun om myggplågan i Deje vilket inte är tillräckligt för att Naturvårdsverket ska ta frågan på allvar. Jag har personligen läst igenom all korrespondens som kommunen haft med olika myndigheter samt allt från Naturvårdsverket. Det handlar om flera hundra dokument av vilka framgår att det inte är kommunen som felar, utan att alla vi som är berörda av översvämningsmyggen måste ta vårt ansvar och beskriva hur illa det är, annars har kommunen ingen möjlighet att få igenom sitt överklagande så att mygglarverna får bekämpas med Vectobac B – ett biologiskt medel som endast påverkar översvämningsmyggens larver utan att i övrigt ge några biverkningar på djur, natur eller miljö.

Redan nu är vi i ett katastrofläge, både sett ur miljö- och hälsosynpunkt samt ekonomiskt. Det går inte att sälja hus i Dejetrakten, för alla har hört talas om myggproblemen. Vem vill flytta hit med barn och bli utsatt för denna plåga? Svar: ingen, med förståndet i behåll.

Kommunen kan inget göra utan vår hjälp, så sluta att klaga på dem, felet ligger hos de som inte skrivit ett brev om hur stora problem de har trots flera uppmaningar och vädjanden från kommunen. Nu kommer tidningen Kommunkontakten ut till alla i Forshaga kommun och där finns en sida som där man bara kan fylla i uppgifter och sitt namn, lämna i affären eller skicka till kommunen, för vidarebefordran till Naturvårdsverket.

Det är upp till både gammal och ung att ta sitt ansvar och göra detta, annars så kommer Deje med omnejd att bli ett spöksamhälle utan invånare. Myggfällor hjälper inte i längden, det är en konstgjord andning.

De som gillar mygg kan åka till Norrland och bosätta sig på en mosse och njuta av sticken.

Sten Norgren

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Mat- och drycksidorna riktar sig i dag speciellt till alla som tycker om god mat men som inte vill står i köket för länge. Recept för latmaskar – mycket smak och lite verkstad.

– Karlstadsliv har besökt retrocaféet Tidens melodi som snart öppnar vid Stora torget.

– Fotbollstips.

Webbfrågan
Ser du fram emot fotbolls-EM för damer?

Madeleine Malmgren på hästen Vilmer.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se