Det behöver tas ett politiskt initiativ

Värmland: Människor i kris

Publicerad: 2012-08-08 07:30
Lennart Björk vill bygga nätverk. [Förstora] 

Svar till signaturen Vilka ansvariga vågar svara? (NWT 4/8):

Värmland toppar tyvärr statistiken över självmord och enligt sakkunniga har det att göra med Värmland som glesbygd och utflyttning. Men jag tror att vi ska söka problemen på andra ställen. Det på sin plats att det tas ett politiskt initiativ till att bilda ett starkt nätverk med politiker, tjänstemän från olika nivåer och olika verksamheter som möter unga människor i kris.

Jag är övertygad om ordet prestige och sakkunskap måste läggas åt sidan för att med stark medkänsla, engagemang och lyhördhet väva den kunskap som finns i ett nätverk som fångar upp och mer på heltid engagerar sig i detta arbete; nätverk som snabbt fångar upp och kallar till möte där alla – vänner, syskon och föräldrar – träffas för att samverka. Ibland kanske man inte ska be om lov utan låta sig sammankallas och mötas. Hur många gånger har jag inte varit med om att leda nätverksmöten där den det gäller slingrar sig och inte vill men samtidig är nyfiken. Jag har till och med ringt under mötet och förstått att där sitter flera goda människor och talar gott om mig.

Fantasin måste få vara verksam, liksom fritt tänkande och arbete i det goda som finns i människans nätverk!

Lennart Björk

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Skulle du vilja jobba i skogen?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se